Sejmik województwa małopolskiego musi wybrać nowego marszałka, bo Marek Sowa, który sprawował tę funkcję do tej pory, został wybrany na posła z ramienia PO.

Jak poinformował szef małopolskiej Platformy Grzegorz Lipiec, zarząd jednogłośnie rekomendował radzie regionu kandydaturę Krupy, a ta jednogłośnie ją przyjęła. Ponadto zatwierdzono też kandydaturę Lipca na nowego członka zarządu województwa.

Lipiec ocenił, że Jacek Krupa jest znanym samorządowcem, przemawia za nim jego wieloletnie doświadczenie na wszystkich szczeblach samorządu. „Jacek Krupa jest urzędującym członkiem zarządu województwa małopolskiego, wcześniej był starostą powiatu krakowskiego, ma również doświadczenia jako burmistrz Skawiny” - przypomniał.

„Dobrze współpracował z urzędującym do poniedziałku marszałkiem Markiem Sową, zna wszystkie tematy, które były rozgrywane w ramach tego zarządu, zna świetnie programy unijne” - dodał przewodniczący regionu PO.

Według Lipca obie kandydatury zostały uzgodnione z koalicyjnym PSL, w związku z czym podczas wtorkowego głosowania nie powinno być niespodzianek. „Jeżeli nikt się nie wyłamie, a zakładamy, że nikt, bo jesteśmy poważnymi ludźmi, to z pewnością koalicja będzie miała nowego marszałka” - ocenił.

W 39-osobowym sejmiku koalicja PO-PSL ma 22 radnych, z czego 14 należy do PO, a ośmiu do PSL. Opozycyjne PiS ma 17 radnych. Zgodnie z umową koalicyjną zarząd województwa małopolskiego składa się z pięciu osób, z których PO wskazuje marszałka i dwóch członków zarządu. Do PSL przynależą stanowiska dwóch wicemarszałków.

Marszałek Marek Sowa otwierał listę PO w swoim rodzinnym okręgu nr 12 obejmującym zachodnią Małopolskę, czyli powiaty: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski, wadowicki. Uzyskał 20 tys. 867 głosów. Jego główną rywalką była pochodząca także z tamtych terenów kandydatka PiS na premiera Beata Szydło. Zagłosowało na nią 96 tys. 127 wyborców. (PAP)

rgr/ gma/