„Uważam, że najważniejszą sprawą jest oddłużenie Torunia. W tej chwili obsługa długu miasta kosztuje 47 mln zł rocznie. Zrównoważenie budżetu możliwe jest między innymi dzięki zlikwidowaniu sięgającej nawet 67 mln zł rocznie dotacji ratusza na Miejski Zakład Komunikacji” – powiedział PAP Kostrzewa.

W ocenie kandydata na prezydenta, MZK powinien być sprywatyzowany i utrzymywać się tylko z cen biletów, ale już nie jako monopolista. „Do rynku należy dopuścić prywatnych przewoźników, dzięki czemu ceny biletów nie poszybują w górę. Oczywiście przejazdy dla emerytów pozostałyby bezpłatne” – zaznaczył Kostrzewa.

Jak podkreślił, w ramach oszczędności miasto powinno też sprzedać hale sportowe, stadion miejski i sale koncertowe, ponieważ ich całoroczne utrzymywanie to marnotrawstwo pieniędzy podatników. Jedyne opłaty ponoszone przez mieszkańców za korzystanie z tego typu obiektów kandydat zamierza ograniczyć do biletów wstępu. Instytucje związane z kulturą i sportem miałyby się natomiast utrzymywać przede wszystkim dzięki dotacjom sponsorów i pasjonatów.

Kostrzewa zapowiedział też, że jeśli wygra wybory, zlikwiduje wydział promocji miasta i straż miejską oraz obniży podatki lokalne przynajmniej o połowę. „Budżet Torunia ma być wolny od deficytu, ponieważ wydatki będą dotyczyły jedynie zadań wspólnych i niezbędnych dla funkcjonowania miasta” – mówił przedstawiciel KNP.

Jacek Kostrzewa ukończył geografię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz studia podyplomowe z ochrony środowiska w Warszawie. Pracował m.in. jako asystent taksatora w Biurze Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Gdyni i dokumentalista w Instytucie Geomorfologii i Hydrologii Niżu PAN. W latach 1978-81 był kierownikiem Pracowni Rekultywacji w Wojewódzkim Biurze Geodezji i Terenów Rolnych w Toruniu. Obecnie jest pracownikiem Departamentu Kontroli i Audytu w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. W tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego bezskutecznie ubiegał się o mandat, zdobywając 12 321 głosów.

Podczas konferencji, w trakcie której Kostrzewa poinformował o swoim starcie w wyborach na prezydenta miasta, ogłoszono również kandydatów do Rady Miasta z ramienia KNP. Liderami list w czterech okręgach wyborczych są: historyk, członek KNP Rafał Korzeniec, ekonomista i przedsiębiorca Kamil Cięgotura, magister finansów i bankowości Arkadiusz Osiński oraz Jacek Kostrzewa.

Swój udział w wyborach na stanowisko prezydenta Torunia wcześniej ogłosił również urzędujący trzecią kadencję prezydent miasta Michał Zaleski, który wystartuje pod szyldem Komitetu Wyborczego Wyborców Michał Zaleski - Czas Gospodarzy oraz Joanna Scheuring-Wielgus startująca z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców Czas Mieszkańców. (PAP)

Wybory samorządowe 2014 - zobacz listę gotowych do pobrania wzorów wyborczych>>>