Na konkurs ogłoszony przez władze województwa wpłynęły 92 prace 61 twórców.

"Haftowane pierniki" mają kształt serca, dzwonka i gwiazdki. Są zdobione wykonanymi z lukru motywami ludowymi i zapakowane w pudełeczko. Zwyciężczyni konkursu otrzymała 1,5 tys. zł.

Drugą nagrodę – 1 tys. zł – jury przyznało Magdalenie Kostrzewie-Smreczak za ceramiczny "dzwonek podłaźnik", przypominający choinkę; na jej szczycie autorka umieściła czerwony koral, element w wykorzystywany od kilku lat w promocji Małopolski.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo zainteresowanie konkursem było duże i otrzymaliśmy dużo propozycji różnych pamiątek. Udało się zainspirować twórców do tego, by motywy ludowe z Małopolski w nowym sposób pokazali w swoich wyrobach" - powiedziała PAP dyrektor Departamentu Turystyki, Sportu i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Elżbieta Kantor.

Urząd Marszałkowski zamówi 150 "haftowanych pierniczków" i 50 sztuk dzwonków. Będą nimi obdarowywani goście samorządu – zarządu i sejmiku.

Jak podkreśliła Kantor, władzom województwa zależy na tym, żeby konkursy odbywały się cyklicznie: przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem, bo pozwalają one na wyłonienie naprawdę ciekawych pamiątek. "Mamy nadzieję, że po konkursie nagrodzone produkty trafią także do szerszej dystrybucji" - mówiła Kantor.

Wyróżnienia zdobyły: Bożena Hanula z Wiśniowej za pracę "Pająki krystaliczne ze słomy", Barbara Windak z Klucz za "Gwiazdki wykonane z papierowej wikliny", Maria Głodek z Nowego Targu za "Folkowe skrzydła", Iwona Pokorska z Pleśnej za "Małopolskie jabłuszko" oraz Agata Seweryn z Krakowa za pracę "Pająk Rogaty z Krowodrzy".

Prace wskazane przez komisję konkursową będą prezentowane na oficjalnym profilu Województwa Małopolskiego na Facebooku od 22 do 27 grudnia i wtedy najlepszą z nich będą mogli wybrać internauci.

Był to już drugi konkurs na pamiątkę regionalną, po organizowanym wiosną "Wielkanoc jest w Małopolsce". Wówczas jury wybrało m.in. broszkę w formie filcowych, dekorowanych jajek, ażurowe pisanki, baranki wielkanocne z gliny, będące jednocześnie dzwonkami oraz kurki z tkaniny. (PAP)