Dziś w Zielonej Górze została podpisana umowa dot. finansowania budowy bazy – poinformowała rzeczniczka Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. Ewa Sadowska-Cieślak.

- Dzięki bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz stacjonującemu w niej śmigłowcowi medycznemu skróceniu ulegnie czas dotarcia do osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych i innych zdarzeniach. Zwiększy to poczucie bezpieczeństwa w naszym mieście oraz w północnej części województwa - powiedziała Sadowska-Cieślak.

Umowę parafowali przedstawiciele obu samorządów oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR). Zgodnie z nią baza powstanie na terenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp., na działce, która w ramach darowizny zostanie przekazana LPR przez szpital.

Infrastruktura potrzebna do obsługi śmigłowca ma powstać w Gorzowie Wlkp. do końca 2017 r. Rozpoczęcie prac jest planowane wiosną przyszłego roku. Baza zostanie wybudowana w niedalekiej odległości od lądowiska przy gorzowskiej lecznicy. Powstanie hangar na śmigłowiec, pas startowy, płyta postojowa zaplecze operacyjne i techniczne oraz pomieszczenia dla załogi i obsługi.

Dowiedz się więcej z książki
Prawo zamówień publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Koszty funkcjonowania bazy LPR będzie pokrywać ze środków resortu zdrowia. - Uruchomienie lotów ratunkowych planujemy jednak już w połowie przyszłego roku w tymczasowych warunkach, które zostaną stworzone na czas budowy bazy HEMS (Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego). Śmigłowiec, który trafi do Gorzowa Wlkp. mamy odebrać 23 grudnia - powiedziała rzecznik LPR Justyna Sochacka.

Rzecznik LPR dodała, że będzie to jedna z czterech maszyn typu Eurocopter EC-135, które zostały zakupione w ramach ostatniego z przetargów dofinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013. Cena jednego śmigłowca to ok. 28,5 mln zł.

Trzy pozostałe śmigłowce zakupione w ramach tego przetargu trafią do innych nowych baz HEMS w kraju, które zostaną wybudowane w Opolu, Ostrowie Wielkopolskim i Sokołowie Podlaskim.

Po zakończeniu wszystkich tych inwestycji LPR będzie dysponowało 21 stałymi bazami śmigłowcowymi i jedną sezonową, która latem funkcjonuje w Koszalinie. (PAP)