Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. Dariusz Domarecki, skierowanie dwóch aktów z jednego śledztwa ma związek z faktem, że ośmiu z oskarżonych przyznało się do winy i dobrowolnie poddało się karze.

Prokurator wystąpił do sądu o skazanie ich na kary od roku do trzech lat i sześciu miesięcy więzienia w zawieszeniu oraz grzywny w wysokości do kilku tys. zł.

„Oczywiście to sąd zadecyduje, czy takie poniosą konsekwencje czy też sprawa będzie rozpatrzona w normalnym trybie” - dodał Domarecki.

W tej grupie oskarżonych są dwaj urzędnicy – kierownik jednej z Administracji Domów Mieszkalnych (ADM) w Gorzowie Wlkp. 36-letni Marek W. i inspektor nadzoru budowlanego z ZGM-u 68-letni Marian K. Pozostałe osoby to przedsiębiorcy, którzy mieli wręczać łapówki za ułatwianie im otrzymywania zleceń remontowych.

Dowiedz się więcej z książki
Prawo zamówień publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

„Marek W. przyznał się do przyjęcia 25 łapówek w łącznej kwocie ok. 37 tys. zł. W zamian informował oskarżonych przedsiębiorców o wysokości planowanych nakładów na poszczególne remonty, co stawiało ich w uprzywilejowanej pozycji wobec innych firm budowlanych. Natomiast Marian K. poświadczył nieprawdę w dokumentach – uznał w nich jeden z remontów za zakończony, chociaż tak nie było” - powiedział rzecznik.

W przypadku Marka W. prokurator wystąpił o skazanie go na trzy lata i sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu na sześć lat, 7,5 tys. zł grzywny i przepadek korzyści uzyskanych w drodze przestępstwa.

Drugi z aktów oskarżenia obejmuje innego inspektora budowlanego z ZGM-u, 67-letniego Jana B. oskarżonego o przyjęcie 500 zł łapówki za przyspieszenie odbioru prac, a także jednego z przedsiębiorców, który kilkukrotnie miał wręczać łapówki Markowi W. za zlecanie mu prac remontowych.

„Obaj nie przyznają się do popełnienia tego przestępstwa i czeka ich proces. Grozi im do ośmiu lat więzienia” - dodał rzecznik.

Prokuratura wszczęła śledztwo w opisanej sprawie ponad rok temu. W jego realizacji brali udział agenci CBA. Zarzuty ujęte w aktach oskarżenia dotyczą wydarzeń w latach 2012-14.

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Gorzowie Wielkopolskim w imieniu miasta administruje ok. 1,2 tys. budynkami w Gorzowie Wlkp., w tym pod opieką ma 915 wspólnot mieszkaniowych i 231 budynków w pełni gminnych. W ramach ZGM-u działa pięć ADM-ów. (PAP)