IKM - jedna ze sztandarowych instytucji kulturalnych Gdańska, ma siedzibę w świetnej lokalizacji – zajmuje część kamienicy stojącej w historycznym centrum miasta - przy Długim Targu, niedaleko Fontanny Neptuna. Na parterze budynku znajduje się sień o powierzchni ponad 80 metrów kwadratowych wyposażona m.in. w spory zestaw krzeseł i stołów oraz rzutnik i ekran.

Na co dzień sień wykorzystywana jest do licznych spotkań, warsztatów, seminariów itp. organizowanych przez sam IKM. „Zgłasza się do nas jednak bardzo dużo różnego typu organizacji czy grup nieformalnych z zapytaniem o to, czy mogą zorganizować u nas spotkanie. W miarę wolnych terminów, przystajemy na te propozycje” – powiedziała dyrektor IKM Aleksandra Szymańska.

Dodała, że choćby w ostatnich dwóch tygodniach, sień była użyczona Fundacji Pomysłodalnia, która zorganizowała dwie debaty poświęcone relacji mediów i kultury oraz partycypacji w kulturze. Regularnie w sieni spotyka się też grupa seniorów. Zdarzają się tu także koncerty.

„Pomyśleliśmy, by stworzyć jakiś w miarę transparentny system udostępniania sieni, aby rzecz nie opierała się na zasadzie +kto pierwszy, ten lepszy+” – powiedziała PAP Szymańska dodając, że właśnie ogłoszono pierwszy konkurs pt. „Otwarty IKM”, którego zwycięzcy będą mogli skorzystać z sieni.

Zgłoszenia do pierwszego konkursu – dotyczącego stycznia, ruszyły w ostatni piątek, a ich przyjmowanie zakończy się 10 grudnia. Taki system – przyjmowania zgłoszeń na kolejny miesiąc do 10 dnia danego miesiąca, ma obowiązywać w każdej – comiesięcznej, edycji konkursu.

Zainteresowani będą mogli korzystać z sieni w poniedziałki i piątki: najlepiej popołudniami i wieczorami, choć jest też możliwość organizacji przedpołudniowych spotkań. W pozostałe dni tygodnia, łącznie z weekendami, IKM najczęściej prowadzi w sieni własne zajęcia.

Projekt skierowany jest zarówno do różnego typu organizacji pozarządowych czy instytucji, jak i do animatorów kultury, grup nieformalnych, aktywistów itp. chcących zorganizować spotkanie kulturalne, społeczno-kulturalne czy edukacyjne. Szczegóły konkursu znaleźć można na stronie www.ikm.gda.pl/otwarty-ikm.

Organizatorzy spotkań muszą sami zadbać o promocję i obsługę techniczną danego wydarzenia, napoje czy catering dla uczestników, dodatkowy sprzęt i materiały inne potrzebne do zrealizowania przedsięwzięcia.

IKM zapowiada, że chętnie wesprze gości, którzy zwyciężą w konkursie, merytorycznie, a w razie potrzeby także finansowo: można liczyć na pomoc w wysokości maksymalnie 500 zł. (PAP)