Przed tygodniem na wniosek wojewody premier odwołała z tej funkcji Piotra Spyrę (PO). W środę szef śląskich struktur Platformy Obywatelskiej Tomasz Tomczykiewicz poinformował, że Lenartowicz pokieruje kampanią wyborczą śląskiej PO przed wyborami parlamentarnymi.

Nazwisko Lenartowicz było w ostatnich dniach łączone przez część regionalnych mediów i polityków z wakatem na funkcji wicewojewody. Trzy dni przed tym, gdy został z niej odwołany Spyra, nastąpiła również zmiana na stanowisku, które do tej pory zajmowała właśnie ona. Członkiem zarządu woj. śląskiego został wówczas Henryk Mercik z Ruchu Autonomii Śląska, który dołączył do rządzącej regionem koalicji PO-PSL-SLD.

Lenartowicz zasiadała w kierowanym przez marszałka Wojciecha Saługę (PO) zarządzie województwa od czasu ostatnich wyborów samorządowych – odpowiadała m.in. za środki unijne i dokończenie modernizacji Stadionu Śląskiego.

Jak wynika z notki biura prasowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Lenartowicz jest prawnikiem, absolwentką Uniwersytetu Śląskiego. Od 2008 r. kierowała Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, była też przewodniczącą konwentu wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej w Polsce.

Radna Sejmiku Śląskiego trzech kadencji, w zarządzie województwa zasiadała od grudnia 2014 r. do czerwca br.

Wcześniej doświadczenie samorządowe zdobywała jako naczelnik wydziałów rozwoju urzędów miast Raciborza i Rybnika oraz jako sekretarz powiatu raciborskiego. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z finansowaniem inwestycji w infrastrukturę i ekologię oraz zarządzaniem funduszami europejskimi.

Otrzymała nagrody, m.in. tytuł „Mecenasa Polskiej Ekologii” i nagrodę „Czarnej Perły” za wyjątkowo skuteczną i nowoczesną realizację misji czystego Śląska.

Odnosząc się w środę do swej nowej społecznej funkcji - szefowej kampanii śląskiej PO - Lenartowicz sygnalizowała, że będzie się ona opierała się na dotychczasowych działaniach partii w regionie oraz na przyjętym we wtorek przez rząd w Katowicach tzw. Programie dla Śląska.

Jak przekonywała, kontekst rządowego programu dla woj. śląskiego, a także m.in. nowych środków unijnych, to „czas na wspólne działania na rzecz uczynienia z tego regionu na miarę naszych oczekiwań, ale też na miarę naszych możliwości”. „A te możliwości są dziś większe niż kiedykolwiek” - zaakcentowała.

Pierwszym wicewojewodą śląskim nadal pozostaje Mirosław Szemla z PSL. (PAP)