"W organizacji przyszłorocznego Festiwalu istotne są dwie zasadnicze różnice - w stosunku do lat poprzednich. Po pierwsze organizatorem wydarzenia będzie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Po drugie, znaczący wpływ na jego kształt będą mieć kuratorzy reprezentujący różne dziedziny sztuki" - poinformował wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski na konferencji prasowej w środę.

Czterech kuratorów - ekspertów w dziedzinie teatru, muzyki, sztuk wizualnych i literatury - przygotowuje program, na który złożą się m.in. koncerty plenerowe i klubowe, akcje artystyczne w przestrzeni miasta, spektakle, spotkania z filmem i literaturą.

"Hasłem przewodnim będzie +dialog+. Choć wydaje się, że to słowo zbyt często używane, dla nas dialog oznacza m.in. porozumienie między przeszłością a przyszłością, między artystami a publicznością" - dodał Piątkowski.

Z budżetu miasta na organizację festiwalu przeznaczone zostanie 1,2 mln zł. Organizatorzy liczą na kolejne 1,2 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W dziedzinie sztuk wizualnych kuratorem będzie prezes Fundacji Urban Forms Teresa Syrda-Latuszewska, autorka koncepcji tworzenia w Łodzi galerii murali, która stała się rozpoznawalną w świecie artystyczną wizytówką miasta i organizatorka Festiwalu Energia Miasta - w przyszłym roku stanie się on częścią Festiwalu Łódź Czterech Kultur.

"Przyznana mi przez miasto kwota 500 tys. zł pozwoli na przygotowanie licznych działań z dziedziny street artu. Ponownie użyjemy konstrukcji, które wcześniej powstały na Starym Rynku na potrzeby instalacji Jerzego Janiszewskiego; artysta wykorzysta je do stworzenia pracy inspirowanej czterema kulturami. W tej okolicy powstanie też - po raz pierwszy w Łodzi - mural 3D" - zaznaczyła prezes Urban Forms.

W Pasażu Róży prezentowany będzie projekt nawiązujący do feministycznej sztuki neoawangardowej z lat 60. Po raz pierwszy artyści stworzą murale nie tylko na elewacjach budynków, lecz także na klatkach schodowych. Planowane są też działania włoskich artystów nawiązujące do tradycji łódzkiego designu i odnowienie muralu dawnej fabryki Lido powstałego w czasach PRL.

Na ostateczne informacje o rozpatrzeniu wniosków dotyczących dofinansowania Festiwalu przez ministerstwo kultury czekają jeszcze pozostali kuratorzy - dziennikarz Radia Łódź i producent muzyczny Marcin Tercjak, który zajmie się organizacją koncertów, odpowiedzialny za wydarzenia teatralne reżyser i scenarzysta Jakub Porcari oraz poeta i antropolog kultury dyrektor Domu Literatury w Łodzi Przemysław Owczarek, przygotowujący program literacko-filmowy.

Jak zapowiedziała dyrektor Centrum Dialogu Joanna Podolska, głównym celem przyświecającym organizatorom przyszłorocznej edycji Festiwalu jest zaangażowanie w nią różnych łódzkich instytucji kultury. Swój udział już potwierdziły Teatry: Arlekin, im. Jaracza, Nowy im. Dejmka.

"Niektóre wydarzenia realizowane będą w Centrum Dialogu, inne w przestrzeni miejskiej. Mamy nadzieję, że Festiwal w nowej formule spodoba się mieszkańcom i zachęci do udziału także osoby spoza Łodzi" - dodała. (PAP)