PO zdobyła 16 mandatów w 36-osobowym sejmiku woj. dolnośląskiego. PiS ma 9 radnych, PSL pięciu, komitet Bezpartyjni Samorządowcy czterech, a SLD Lewica Razem dwóch radnych.

Koalicja PO i PSL obecnie liczy 21 radnych, co daje jej większość i pozwala jej samodzielnie rządzić. Przed czterema laty partie zdobyły odpowiednio 15 i 1 mandat. Dlatego do lutego tego roku województwem dolnośląskim rządziły trzy partie PO-SLD-PSL, ale wówczas rozszerzono koalicję o radnych stowarzyszenia Obywatelski Dolny Śląsk, któremu szefuje prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. PO-SLD-PSL-ODŚ łącznie miała 29 radnych (15 radnych z PO, 9 z ODŚ, 4 z SLD, jeden z PSL). Jedynym klubem opozycyjnym było PiS, które w sejmiku miało 7 radnych.

„Jesteśmy tym bardziej zadowoleni, bo Dolny Śląsk to jedyny region w kraju, gdzie PO powiększyła swój stan posiadania. A dzięki znakomitemu wynikowi PSL możemy rządzić samodzielnie” - powiedział Protasiewicz.

Protasiewicz nie wykluczył jednak „rozszerzonej koalicji z SLD – podobnej do tej z minionej kadencji”.

„Nie chcemy spychać naszego koalicjanta. Jednak musiałby się zmienić zasady koalicji, skoro SLD ma słabszy wynik” - dodał Protasiewicz.

Szef dolnośląskiego PO zapowiedział, że marszałkiem województwa pozostanie Cezary Przybylski (PO).

Prezes dolnośląskiego PSL powiedział PAP, że jego partia nie będzie stawiała warunków w sprawie stanowisk w zarządzie województwa.

„Cieszymy się z dobrego wyniku wyborczego, który szczególnie korzystny jest dla nas na poziomie powiatów. Na pewno porozumiemy się z naszym koalicjantem” - dodał Huk.

Na listach PO startowali również kandydaci ze stowarzyszenia Obywatelski Dolny Śląsk. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz również zdobył mandat do sejmiku, ale jeśli w II turze ponownie zostanie wybrany na prezydenta miasta, jego miejsce w sejmiku zajmie Ryszard Lec.

Radnymi sejmiku z ramienia PO zostali m.in. obecny marszałek województwa Cezary Przybylski oraz przewodnicząca sejmiku Barbara Zdrojewska. Prywatnie to żona europosła i byłego ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. Mandat zdobył również Roman Szełemej (PO), który w I turze został wybrany na prezydenta Wałbrzycha. Jego miejsce w sejmiku zajmie Julian Golak.

Z list PiS do sejmiku ponownie zostali wybrani m.in. szef klubu Paweł Hreniak, były senator Andrzej Jaroch, Piotr Sosiński oraz były prezes KGHM Krzysztof Skóra.

Jak powiedział PAP Hreniak, najbardziej zaskakujący jest wynik PSL. „Dolnośląski PSL jest podzielony i zdobycie aż 5 mandatów jest zastanawiające” - dodał Hreniak.

 

Z list PSL radnymi wybrano obecną wicewojewodę dolnośląską Ewę Mańkowską i członka zarządu województwa Włodzimierza Chlebosza.

Z listy SLD Lewica Razem ponownie został wybrany były poseł i sekretarz generalny SLD Marek Dyduch.

Komitet Bezpartyjni Samorządowcy powstał tuż przed wyborami w wyniku podziału stowarzyszenia Obywatelski Dolny Śląsk (ODŚ). Działaczom tego komitetu nie podobała się koalicja ODŚ z PO. Podkreślali, że "nie chcą być klientami partii politycznych". Radnymi tego ugrupowania zostali muzyk Paweł Kukiz, Patryk Wild, Aldona Wiktorska-Święcka oraz wybrany na prezydenta Lubina Robert Raczyński, którego w sejmiku zastąpi Tymoteusz Myrda.(PAP)