Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego Ivetta Biały wyjaśniła w rozmowie z PAP w środę, że procedury kierowane są do lekarzy oraz dyspozytorów i zespołów ratownictwa medycznego. Dotyczą podejrzenia wystąpienia gorączki ebola i kładą nacisk na zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom medycznym. W tym celu opracowano też film instruujący jak poprawnie założyć kombinezon ochronny.

"Wytyczne zespołu konsultacyjnego powołanego przez wojewodę są częścią zaktualizowanego wojewódzkiego planu działania na wypadek wystąpienia epidemii" - poinformowała Biały. Dodała, że procedury opracowane w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim (MUW) uzupełniają wskazania przekazane przez ministerstwo zdrowia i dostosowują je do specyfiki województwa oraz stolicy.

"Jest to rodzaj algorytmu i wskazówki krok po kroku oraz np. wytyczne, do którego konkretnie szpitala przewieźć pacjenta" - wyjaśniła Biały.

Wytyczne obejmują m.in. schemat wywiadu z pacjentem dla lekarzy (pierwszego kontaktu, izb przyjęć, szpitalnych oddziałów ratunkowych, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej), procedurę transportu karetką czy schemat postępowania dla dyspozytora ratownictwa medycznego.

W skład zespołu, który opracował wytyczne, weszli konsultanci wojewódzcy w zakresie epidemiologii, chorób zakaźnych, medycyny rodzinnej i pielęgniarstwa epidemiologicznego, dyrektor mazowieckiego sanepidu oraz dyrektor Wydziału Zdrowia MUW.

Rzecznik przypomniała, że według Światowej Organizacji Zdrowia ryzyko pojawienia się w Polsce osoby zakażonej wirusem ebola jest bardzo niskie, ale jest to właściwy moment do weryfikowania i doskonalenia procedur. W związku z tym w MUW we wtorek wojewoda podpisał aktualizację wojewódzkiego planu epidemiologicznego.

Dokument określa zasady współpracy między wszystkimi podmiotami administracji publicznej na Mazowszu, które zajmują się zapobieganiem epidemii i usuwaniem jej skutków w przypadku chorób wysoce zakaźnych, takich jak: ebola, cholera, dżuma, ospa prawdziwa i SARS (zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej). Plan zawiera również wykaz podmiotów leczniczych przystosowanych do izolacji albo kwarantanny pacjentów. Do hospitalizacji osób chorych lub z podejrzeniem gorączki ebola wytypowany został Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie. W województwie mazowieckim 8 szpitali posiada 461 łóżek w oddziałach zakaźnych.

W MUW od sierpnia odbyły się trzy spotkania w ramach zarządzania kryzysowego, powołano zespół konsultacyjny, doposażono zespoły ratownictwa medycznego w kombinezony ochrony biologicznej. Jesienią zaplanowano w Warszawie ćwiczenia epidemiologiczne. Jeden ze scenariuszy będzie przewidywał przylot chorego pacjenta na lotnisko, drugi – wizytę potencjalnie chorego u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (pierwszego kontaktu).

We wtorek premier Ewa Kopacz po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego ws. przygotowania służb na ewentualne pojawienie się w Polsce zagrożenia wirusem ebola poinformowała, że na bieżąco będą zbierane raporty spływające od wojewodów do ministra zdrowia. Premier wyjaśniła, że minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapewnił, że zarówno lekarze pierwszego kontaktu, jak i lekarze zajmujący się chorobami zakaźnymi są na bieżąco informowani o tym, jak należy postępować z pacjentem, który się zgłosi z ewentualnymi objawami i jak należy go diagnozować.

W zeszłym tygodniu Arłukowicz zdecydował o uruchomieniu niewielkiej części rezerw, m.in. kombinezonów, żeby doposażyć te szpitale zakaźne, które są na liście placówek przygotowanych na leczenie ewentualnych pacjentów z wirusem ebola. Do sprawdzenia, wykluczenia bądź potwierdzania wystąpienia wirusa całodobowo jest gotowy Państwowy Zakład Higieny.

Według danych opublikowanych we wtorek przez WHO z powodu wirusa ebola od początku wybuchu epidemii zmarło 4447 osób, a prawie 9 tys. zostało zarażonych.(PAP)