Budżet obywatelski w Chorzowie jest realizowany po raz pierwszy. W lutym mieszkańcy czterech dzielnic mogli zgłaszać urzędowi miasta, na co chcieliby wydać 1,6 mln zł.

Wpłynęło 1,2 tys. propozycji, które przeanalizował miejski zespół ds. budżetu obywatelskiego. Dla każdej z dzielnic wybrano po sześć najczęściej wymienianych zadań do realizacji. Każde z zadań musiało spełniać wymogi formalne, tzn. znajdować się na terenie należącym do miasta lub użytkowanym przez miasto.

Głosowanie trwało przez trzy tygodnie kwietnia. Mieszkańcy wypełniali specjalnie przygotowane ankiety, stawiając znak X przy zadaniu, które ich zdaniem warto było poprzeć. Głosy mogli wrzucać do urn ustawionych m.in. w szkołach i parafiach. Każdy mieszkaniec mógł wskazać trzy spośród sześciu propozycji wybranych dla dzielnicy.

Ostatecznie w głosowaniu wyłoniono po jednym zadaniu dla każdej dzielnicy.
Jak poinformował w czwartek rzecznik prasowy chorzowskiego Urzędu Miasta Krzysztof Karaś, mieszkańcy zdecydowali, by te 1,6 mln zł przeznaczyć na rewitalizację Parku Hutników w Chorzowie Centrum, budowę parkingu przy skrzyżowaniu ulic 3-Maja i Floriańskiej w Chorzowie II, modernizację Alei Wycieczkowej w Chorzowie Starym oraz utworzenie dodatkowych miejsc postojowych i parkingowych w Chorzowie Batorym.
"Wiele sugestii mieszkańców przekazanych nam we wnioskach jest już wpisana w tegoroczny plan inwestycyjny i będzie wkrótce realizowana" - poinformował Urząd Miasta.

Samorząd liczy na to, że zdobyte w tym roku doświadczenie zaowocuje w kolejnych latach, zwiększy m.in. liczbę mieszkańców zainteresowanych decydowaniem, na co wydać pieniądze z budżetu miasta.

W głosowaniu udział wzięło ok. 2900 osób, oddano ponad 5500 głosów. "Ponad dwa razy więcej osób zainteresowało się budżetem niż złożono wniosków (1,2 tys. - PAP). Myślę, że jak powstanie pierwsza inwestycja, to zainspiruje mieszkańców do udziału w głosowaniach w kolejnych latach" - powiedział PAP Karaś.