W placówce o charakterze socjalizacyjnym całodobową opiekę znajdą głównie dzieci i młodzież do 18. roku życia, pozbawione całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej. "Będzie to placówka dla dzieci odebranych rodzicom w wyniku postanowień sądu rodzinnego" - powiedziała PAP Sylwia Bielecka z biura prasowego Urzędu Miasta w Częstochowie.

Placówkę uruchomiono w czteropokojowym mieszkaniu, które powstało z połączenia dwóch lokali. Oprócz pokoi, do dyspozycji dzieci są również kuchnia, salon i łazienka. "Obecnie mieszka tam dziesięcioro dzieci w wieku od 6 do 17 roku życia, w tym rodzeństwa" - powiedziała PAP Bielecka. Dodała, że łącznie mieszkanie jest przeznaczona dla jedenaściorga dzieci.

Celem placówki opiekuńczo-wychowawczej jest nauczenie młodych ludzi samodzielności, pełnienia ról społecznych, prowadzenia własnego gospodarstwa domowego oraz dysponowania własnym budżetem. Do ich obowiązków będzie należało m.in. sprzątanie, pranie, gotowanie, robienie zakupów. Dzieci będą wspierane przez wychowawców.

Placówka jest prowadzona przez Częstochowskie Towarzystwo Profilaktyki Społecznej. Pieniądze na jej działalność pochodzą z budżetu miasta Częstochowy.