Koszt całej inwestycji to 30 mln. zł, z czego 25,5 mln zł to dofinansowanie z unijnych środków.

Prezydent Bytomia Damian Bartyla podkreślił podczas czwartkowej konferencji, że samorząd chce w ten sposób, aby pokopalniane i pohutniczne tereny odzyskiwały życie. "Te tereny leżą nieużytkiem już wiele lat. Kiedyś Bytom był jednym z głównych ośrodków gospodarczych, nie tylko w skali naszego regionu, ale kraju, funkcjonowały tu kopalnie, huty, dzisiaj zostały ostatnia, dlatego musimy z tymi terenami coś zrobić, musimy je przywracać do życia" – podkreślił prezydent.

Niebawem te zdegradowane tereny na granicy dzielnic Szombierki i Łagiewniki w dolinie rzeki Bytomka zostaną zrewitalizowane. "Przed nami ogrom prac, bo teren, który chcemy przywrócić do życia, by mógł służyć wszystkim mieszkańcom Bytomia, był degradowany sukcesywnie już od XIX wieku w wyniku działalności znajdującej się w pobliżu huty Zygmunt, wydobyciem rud cynku i ołowiu oraz węgla kamiennego" – mówiła naczelnik Wydziału Ekologii Urzędu Miasta Anna Selwet.

Prawo ochrony środowiska. Komentarz
Krzysztof Gruszecki
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 złGłównym celem projektu jest wzrost powierzchni terenów zielonych w Bytomiu, a wśród celów pośrednich wymienić można zmniejszenie zagrożenia zanieczyszczeniami metalami ciężkimi terenów zdegradowanych, zmniejszenie powierzchni tych terenów w Bytomiu czy poprawę lokalnej oferty rekreacyjno-sportowej.

Do końca 2019 r. na tym terenie liczącym ok. 30 ha mają powstać obiekty sportowe (cztery boiska trawiaste), ścieżki rowerowe o długości 6 km, ścieżki spacerowe oraz popularne "siłownie pod chmurką". Ponadto uporządkowana zostanie tamtejsza roślinność m.in. o odpowiednio dobrane gatunki drzew, odporne na zanieczyszczenia gleby czy powietrza.

Koszt całej inwestycji to 30 mln zł. Na jej realizację miasto uzyskało dofinansowanie w wysokości 25,5 mln zł ze środków unijnych w ramach programu Infrastruktura i Środowisko.

Początek robót budowlanych planowany jest na czwarty kwartał br.

Prezydent Bytomia przypomniał podczas konferencji, że to nie pierwsza inwestycja związana z rewitalizacją pokopalnianych terenów. Wśród wcześniejszych jako przykład podał rewitalizację terenu byłej kopalni Rozbark, gdzie dzisiaj działa Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark. (PAP)