Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna (PROT) powstała w 2003 roku i jest regionalnym odpowiednikiem Polskiej Organizacji Turystycznej. Powoływał ją samorząd województwa. Jej celem jest działanie na rzecz promocji walorów turystycznych regionu, np. przez organizację targów czy wydawnictwa. Jej członkami są m.in. samorządy, firmy i organizacje turystyczne.

Białystok był jednym z dwunastu samorządów, które działały w PROT. Uchwałę o wystąpieniu z jego struktur radni uzasadnili przede wszystkim tym, że chcą nawiązania przez miasto ściślejszej współpracy dotyczącej wspierania turystyki z samorządami wchodzącymi w skład tzw. Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego. To dziewięć gmin ościennych, z których tylko jedna należy do PROT-u.

W dyskusji pojawiły się głosy, że promocja Białegostoku przez PROT w ostatnich latach nie była skuteczna, a w nowym okresie unijnego programowania można będzie pozyskać pieniądze bezpośrednio na promocję Białegostoku i okolicznych gmin.

W uzasadnieniu uchwały jej wnioskodawcy zwrócili też uwagę, że Białystok płaci rocznie 65 tys. zł składki do PROT. "W momencie utworzenia nowej organizacji, możliwe będzie zaangażowanie tych środków w działania bezpośrednio wspierające rozwój turystyki w mieście i gminach ościennych" - napisano w uzasadnieniu.

Za wystąpieniem z PROT zagłosowali radni PiS, którzy mają w Radzie Miasta Białystok samodzielną większość oraz radni klubu radnych z komitetu wyborczego prezydenta miasta Tadeusza Truskolaskiego.

Przeciwko tej decyzji byli radni Platformy Obywatelskiej. "Białystok nie ma tylu atrakcji, by być jakimś samoistnym produktem turystycznym (…). Jeżeli my będziemy uważali, że jesteśmy w stanie wypromować Białystok jako taki produkt turystyczny, jak Kraków, Wenecja czy Gdańsk, to jesteśmy w błędzie" - mówił radny PO Zbigniew Nikitorowicz.

Radni PO pytali też o koszty administracyjne nowej organizacji z ościennymi samorządami, w tym np. liczbę potrzebnych etatów.

Obecny na sesji prezes PROT Bartłomiej Andruk, dyrektor departamentu edukacji, sportu i turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego mówił przed głosowaniem, że na szesnaście regionalnych organizacji turystycznych w kraju, piętnaście miast wojewódzkich jest w nich członkami wspierającymi.

Mówił, że w tym roku PROT promował Białystok w ogólnopolskich mediach np. w ramach promocji szlaku rowerowego Green Velo. "Czy państwo wystąpicie, czy nie, to my jako PROT w żaden sposób nie odetniemy się od miasta Białegostoku, posiadamy tutaj punkty informacji turystycznej, informujemy o atrakcjach, które są w naszym mieście" - powiedział Andruk. Jego zdaniem 65 tys. zł składki Białegostoku w budżecie PROT, który w tym roku wyniósł ok. 1,5 mln zł, nie jest kwotą znaczącą.

Po uchwaleniu wystąpienia z PROT, radni przyjęli uchwałę "w sprawie wyrażenia woli podjęcia działań zmierzających do powołania stowarzyszenia międzygminnego, którego celem będzie promowanie turystyki".

Zadanie ma wykonać prezydent Białegostoku. Jak mówił zastępca prezydenta Rafał Rudnicki, w projekcie budżetu miasta na 2016 rok na turystykę zapisano 900 tys. zł. Przyznał, że na razie trudno oszacować koszty działania takiej organizacji choćby z tego powodu, że nie wiadomo jeszcze, jakie będzie zainteresowanie współpracą ze strony ościennych gmin. (PAP)