Jak przypomniał w trakcie uroczystości wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki, decyzja o uratowaniu Autosanu została podjęta przez rząd PiS dwa lata temu. „Wiedzieliśmy, że zakład będzie wpisany w struktury Polskiej Grupy Zbrojeniowej, że będzie prowadził produkcję dla wojska” – dodał.

Czytaj: Kownacki: Autosan bez preferencji w nowym przetargu na autobusy>>

Nawiązując do poprzedniego przetargu autobusów dla wojska, w którym oferta Autosanu wpłynęła 20 minut za późno, Kownacki podkreślił, że „komuś zależało na tym, aby Autosanu nie było, żeby polskie autobusy po polskich drogach nie jeździły”. „Próbowano zbudować wersję firmy, która jest całkowicie nieprawdziwa” – mówił.

„Przez długi czas nie było szans, aby polskie zakłady mogły startować w przetargach dla polskiej armii. Teraz to się zmieniło. Startują i wygrywają przetargi. Tak jak w tym przypadku, z punktu widzenia armii, dostajemy sprzęt, który spełnia wymogi, a po drugie - zaoszczędziliśmy kilka milionów złotych” – powiedział.

Wiceminister zapowiedział, że w najbliższych latach zakupionych zostanie dla polskiego wojska ponad 200 autobusów. Kownacki wyraził nadzieję, że wiele z tych pojazdów dostarczy Autosan.

W ocenie Kownackiego, umożliwienie udziału w przetargach polskim zakładom to „spojrzenie w kierunku patriotyzmu gospodarczego”.

„Wojna dzisiaj nie toczy się na polach bitew, ale często w gospodarce, ekonomii. Jeżeli bez jednego wystrzału poddawaliśmy polskie zakłady, aby zakłady z Niemiec czy Hiszpanii brały udział w postępowaniach, to była kapitulacja. Autosan dziś walczy; pewnie niejeden raz przegra, ale będzie też wiele przetargów wygrywał, jestem o tym przekonany” – stwierdził.

Kownacki podkreślił, że w produkcji Autosanu duża część zamówień będą stanowiły zamówienia dla wojska. Dodał, że w sanockim zakładzie produkowane będą m.in. mobilne opakowania dla broni WOT. „Tu będą też produkowane elementy do produktów w ramach programu Wisła. Jesteśmy na ostatniej prostej, żeby ten kontrakt podpisać, Autosan będzie jednym z beneficjentów tego kontraktu” – powiedział wiceszef MON.

Prezes Autosanu Michał Stachura w swoim wystąpieniu zaznaczył, że środowa uroczystość pokazuje, że firma rozwija się nie tylko na rynku cywilnym, ale potrafi też dostarczać i produkować produkty najwyższej jakości dla wojska.

„Mam nadzieję, że Polska armia będzie zadowolona z naszych autobusów. Jestem dumny, że polscy żołnierze będą jeździć autobusami polskiego producenta, z fabryki z Sanoka” – dodał.

Autosan jest jedną z najstarszych polskich fabryk. 30 marca 2016 roku fabrykę autobusów przejęło konsorcjum spółek PIT-RADWAR i Huta Stalowa Wola, należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Obecnie w firmie pracuje prawie 360 osób. Oprócz autobusów firma produkuje również m.in. dla wojska.(PAP)

autor: Wojciech Huk