W uroczystym otwarciu pracowni uczestniczyli m.in. marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, władze lokalne oraz dyrekcja i pracownicy szpitala. Samorząd województwa sfinansował inwestycję. Angiokardiograf cyfrowy umożliwi m.in. diagnostykę i leczenie miażdżycy oraz zawału serca.

"To zmiana taka, jakby przesiąść się z poloneza do mercedesa. Nowy sprzęt jest na miarę XXI wieku i jest elementem kompleksowych zmian, które przeprowadzamy w ostatnich latach we włocławskim szpitalu, a które będą nadal realizowane w ramach tzw. medycznego +pakietu stulecia+ w naszym województwie" - podkreślił we Włocławku Całbecki.

Dyrektor lecznicy Marek Bruzdowicz podziękował władzom województwa za zmiany, które pozwalają na powstanie w miejsce starego szpitala nowego i dostosowanego do standardów leczenia na świecie.

Pacjenci będą mogli skorzystać z nowej pracowni elektrofizjologii i elektroterapii już w najbliższy weekend. Specjaliści podkreślali, że nowy aparat pozwala na dokładne obrazowanie stanu i drożności tętnic wieńcowych oraz leczenie ostrych zespołów wieńcowych. Możliwe jest dzięki jego użyciu także badanie jam serca i aorty, zaawansowana inwazyjna diagnostyka zaburzeń rytmu serca i inwazyjne leczenie tych zaburzeń.

Całbecki przypomniał, że szpital wojewódzki we Włocławku leczy pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi nie tylko z Włocławka, ale również powiatów włocławskiego, radziejowskiego, rypińskiego i aleksandrowskiego.

W maju w tej samej placówce dokonano uroczystego otwarcia odnowionego i przebudowanego budynku, w którym znajdują się oddziały neurologiczny oraz okulistyczny. W ramach wojewódzkiego pakietu stulecia dokonana zostanie kompleksowa rozbudowa placówki.

We Włocławku trwa przebudowa i rozbudowa budynków dla oddziału geriatrycznego, dwóch oddziałów rehabilitacyjnych i ambulatorium rehabilitacyjnego oraz administracji placówki. W latach 2018-2023 modernizowana będzie główna część kompleksu, a koszt tej inwestycji wyniesie ok. 220 mln zł. (PAP)