Targi odbywają się pod hasłem mobilności na europejskim i krajowym rynku pracy.

„Oprócz konkretnych miejsc pracy mamy też ofertę doradczą, na poszczególnych stoiskach można się dowiedzieć, jakie są warunki pracy i życia w kilku europejskich krajach, o tym jak założyć własną działalność gospodarczą, czy zdobyć wiedzę na temat sposobów skutecznego poszukiwania pracy w innych krajach” – powiedział podczas konferencji prasowej wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.

Odwiedzający stoiska mogli uczestniczyć w warsztatach zdobywania umiejętności przydatnych w poszukiwaniu pracy, np. autoprezentacji, przygotowania dokumentów aplikacyjnych, zakładania działalności gospodarczej w kraju i za granicą.

„Jestem zainteresowany pracą w Niemczech i myślę, że tu mogę znaleźć ofertę, która będzie poważna i sprawdzona” – powiedział PAP Michał, jeden z gości Dni Pracy.

O bezpieczeństwie ofert zapewniają organizatorzy targów. „Oferty pracy są weryfikowane przez naszych partnerów według zaleceń Unii Europejskiej, co wyklucza możliwość ewentualnych nieprawidłowości” – powiedział PAP kierownik Wydziału Pośrednictwa Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu Amadeusz Konieczny.

Firmy zagraniczne poszukują pracowników w branży medycznej i opiece nad osobami starszymi, w branży spożywczej, produkcyjno-handlowej i rolniczej, wśród ofert jest praca dla zbieraczy jagód i grzybów w Szwecji.

Polscy pracodawcy poszukują programistów, asystentów ds. marketingu, operatora maszyn sterowanych numerycznie, lakierników czy operatorów wózków widłowych.

Organizatorem Europejskich Dni Pracy w Poznaniu jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego – Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu w ramach sieci Europejskich Służb Zatrudnienia – EURES.