Realizacją programu będzie zajmował się w Kielcach Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (MOPR). Jak mówił podczas konferencji prasowej dyrektor instytucji Marek Scelina, wg szacunków w stolicy woj. świętokrzyskiego wsparciem programu może być objętych ok. 22 tys. dzieci z 15 tys. rodzin.

Z planu finansowego, nakreślonego dla samorządu Kielc przez resort finansów wynika, iż w 2016 r. gmina na realizację programu będzie potrzebowała 62 mln 222 tys. zł. 1 mln 244 tys. zł - czyli dwa proc. kwoty - będzie przeznaczone na obsługę programu. Jak wyliczał dyrektor MOPR, 537 tys. zł będzie przeznaczone na inwestycje, a 706 tys. zł - na wydatki bieżące.

„Biorąc pod uwagę nasze wcześniejsze doświadczenia z zadaniami zleconymi, to dużo. Nie czekaliśmy na pieniądze – które już są teraz przekazywane (przez rząd – PAP) w miarę składanego przez nas zapotrzebowania. Poprosiliśmy wcześniej radę miasta, by z pieniędzy miejskich wyasygnowała pewne kwoty na sprzęt komputerowy. Właśnie rozstrzygnięto przetarg na zakup m. in. – 39 komputerów i drukarek” – mówił Scelina.

W związku z koniecznością obsługi programu MOPR planuje zatrudnienie 12 nowych osób. „Do konkursu zgłosiło się 134 chętnych – trwają spotkania z kandydatami. Do prostych prac organizacyjno-biurowych przyjęliśmy też 10 stażystów” – dodał szef MOPR. Zaznaczył, że nowo przyjęci przejdą w najbliższym czasie szkolenia, a do punktów przyjmowania wniosków, zostaną oddelegowani doświadczeni pracownicy instytucji.

Zdaniem Sceliny przedsięwzięcie będzie dla samorządu dużym wyzwaniem organizacyjnym, podobnym do sytuacji z 2004 r., kiedy gminy przejmowały od zakładów pracy i ZUS obsługę świadczeń rodzinnych.

Druki wniosków, które trzeba będzie wypełnić starając się o świadczenie wychowawcze, będzie można od 14 marca pobierać w ponad stu miejscach w Kielcach - w szkołach, przedszkolach, żłobkach i Rejonach Opiekuńczych MOPR. Można je także pobrać ze strony internetowej instytucji i samemu wydrukować. Przygotowano ponad 2 tys. plakatów i ulotek z informacjami dotyczącymi zasad starania się o świadczenia.

Wypełnione dokumenty będzie można składać od 1 kwietnia: drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP lub osobiście w 8 punktach miasta - placówkach MOPR i klubach seniora.

Scelina przypomniał, że osoby które złożą wnioski w ciągu trzech miesięcy, otrzymają świadczenie z wyrównaniem do 30 czerwca. „Nie ma tu zasady kto pierwszy ten lepszy, nie musimy się spieszyć, bo być może natrafimy na większe kolejki” – ocenił.

Wiadomo, że dużą część dokumentacji z urzędu skarbowego i ZUS, niezbędnej przy weryfikacji dochodowo mieszkańców, ubiegających się o wsparcie na pierwsze, jedyne dziecko, będzie przez pracowników MOPR pozyskiwania samodzielnie, drogą elektroniczną.

W opinii prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego, program wspierający osoby, które „bardzo często mają problem” z utrzymaniem rodziny, jest „krokiem w bardzo dobrą stronę”. „Jak popatrzymy na państwa europejskie, na opiekę nad młodymi ich obywatelami, to jest to pewien standard, u nas tego brakowało. Uważam że naprawdę wiele rodzin może znaleźć się w zupełnie innej rzeczywistości. To 500 zł na jednego małego kielczanina, często jest równoważne z zarobkami netto ludzi. To poważne zasilenie” – ocenił Lubawski.

Według szacunkowych danych Urzędu Wojewódzkiego, w regionie z programu „Rodzina 500 plus” będzie mogło skorzystać 187 tys. 923 dzieci. Gminy zgłosiły potrzebę zatrudnienia ponad 180 dodatkowych pracowników do realizacji nowego zadania.

Na realizację programu w całej Polsce w tegorocznym budżecie zapisano 17 mld zł. Program zakłada przekazywanie nieopodatkowanych 500 zł świadczenia wychowawczego na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymać mają wsparcie także na pierwsze dziecko. (PAP)