Jak podała we wtorek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach prok. Marta Zawada-Dybek, w śledztwie prowadzonym w sprawie nieprawidłowości przy organizowaniu przetargów w starostwie, zatrzymano w sumie 3 osoby – oprócz starosty również dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Bieruniu oraz przedsiębiorcę działającego w tej branży.

Wszystkie zatrzymane osoby usłyszały zarzuty zmów przetargowych. Staroście przedstawiono 11 zarzutów. 8 z nich dotyczy zmów przetargowych i równocześnie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, 3 zarzuty dotyczą składania fałszywych oświadczeń w toku procedury udzielania zamówienia publicznego. Według ustaleń śledczych, nieprawidłowości miały miejsce podczas kilku przetargów organizowanych przez starostwo w 2014 r. na remonty dróg powiatowych i polegały na nielegalnych działaniach podjętych na korzyść podmiotów z terenu całej Polski startujących w przetargach.

Działania te ograniczyły możliwość wyboru najkorzystniejszej oferty.

Pozostałe osoby usłyszały po dwa zarzuty. Dyrektor - zarzuty zmów przetargowych i równocześnie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, a przedsiębiorca - zarzuty zmów przetargowych. Po przesłuchaniach, prokurator zastosował wobec podejrzanych wolnościowe środki zapobiegawcze. Starosta i dyrektor zostali zawieszeni w czynnościach służbowych. Wobec przedsiębiorcy zastosowano poręczenie majątkowe w kwocie 50 tys. złotych.

Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.
Śledztwo w tej sprawie katowicka prokuratura prowadzi wspólnie z CBA od maja 2015 roku.(PAP)