Władze samorządowe województwa łódzkiego oraz radni Łodzi apelują do mieszkańców miasta i regionu o przekazywanie 1 proc. swojego podatku na rzecz lokalnych organizacji pożytku publicznego.

Radni Rady Miejskiej w Łodzi przyjęli w środę uchwałę, w której podkreślili, że łodzianie powinni wspierać szczególnie lokalne organizacje. W ten sposób środki pochodzące z podatków płaconych przez łodzian zostaną wykorzystane na realizację zadań pożytku publicznego na terenie naszego miasta. Wobec ogromu potrzeb jest to bardzo pożądane - napisano w uzasadnieniu uchwały.

Akcję, której głównym celem jest popularyzowanie przekazywania 1 proc. podatku dla organizacji charytatywnych z regionu, rozpoczął Urząd Marszałkowski w Łodzi. W ramach kampanii pojawią się plakaty informacyjne, uruchomiona została także strona internetowa www.1procent.lodzkie.pl, z której można się dowiedzieć m.in. w jaki sposób można przekazać 1 proc. podatku. Na stronie zamieszczono również aktualną listę organizacji charytatywnych.

Przekazując 1 proc. podatku organizacjom działającym na terenie regionu, sprawimy, że te pieniądze w dużej części będą wspierać nasze inicjatywy, pomagać w rozwiązywaniu naszych problemów, a tym samym przyczyniać się do rozwoju regionu - argumentował marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień w piśmie przekazanym dziennikarzom.

W woj. łódzkim zarejestrowanych jest ponad 330 organizacji, które działają na rzecz osób niepełnosprawnych, bezdomnych czy ubogich, ale też dbają o środowisko, organizują dodatkowe zajęcia dla dzieci i młodzieży lub zajmują się bezpańskimi zwierzętami. Według informacji samorządu województwa, w ub. roku na rzecz organizacji pożytku publicznego w regionie łódzkim przekazano niemal 21 mln zł. (PAP)

szu/ son/ woj/