W środowej debacie plenarnej nikt nie wniósł do projektu poprawek. Przedłożenie, które do laski marszałkowskiej złożyła grupa posłów PO, poparły także kluby PSL i SLD. Przedstawiciel PiS powiedział, że jego klub "przedstawi swoje stanowisko podczas głosowania", zaś reprezentant TR nie wyartykułował, jak będzie głosowała jego partia.

Projekt przewiduje większe niż do tej pory bonifikaty przy sprzedaży lokali należących do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (WAM). 95-proc. zniżka przysługiwać będzie żołnierzom, którzy nabyli już prawo do wojskowej emerytury, wojskowym zwolnionym ze służby na skutek wypowiedzenia dokonanego przez siły zbrojne oraz upływu okresu pozostawania w rezerwie kadrowej, emerytom i rencistom wojskowym. A także członkom rodziny wspólnie zamieszkującym z żołnierzem, emerytem lub rencistą wojskowym w dniu jego śmierci. Pozostałym osobom będzie przysługiwało 90 proc. zniżki. Od początku 2013 r. te bonifikaty wynoszą odpowiednio 60 i 30 proc. Taką wysokość zniżek parlament uchwalił w marcu 2010 r.

Wiceszef MON Maciej Jankowski powiedział w środę w Sejmie, że według szacunków WAM potencjalnie wykupowi może podlegać ok. 9,6 tys. mieszkań, o ile ich lokatorzy będą tym zainteresowani.

Większe zniżki przy wykupie mieszkania w opinii wnioskodawców mają nakłonić żołnierzy, by częściej kupowali mieszkania niż brali odprawy mieszkaniowe. W połowie 2013 r. średnia kwota, o którą pomniejszano wartość wykupowanych mieszkań wynosiła ok. 95,5 tys. zł, a średnia odprawa mieszkaniowa - ok. 180 tys. zł. Mieszkania zwalniane przez żołnierzy to także koszt dla WAM - trzeba je remontować, a jeśli w danej miejscowości nie ma zapotrzebowania na lokale dla żołnierzy - utrzymywać do czasu sprzedaży.

O projekcie pisała w ub. tygodniu "Polityka" w artykule o tym, że CBA sprawdza, jak rozdawano mieszkania służbowe na osiedlu MSW na Kabatach w Warszawie (przepisy ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych dotyczą też lokali zarządzanych przez resort spraw wewnętrznych). "Lokatorzy mieszkań na Kabatach z niecierpliwością czekają na uchwalenie ustawy, żeby złożyć do ministerstwa wniosek o wykup mieszkania za grosze" - napisał tygodnik.

Projekt ma umożliwić też osobie innej niż żołnierz zawodowy ubieganie się o zamianę zajmowanego mieszkania na inny lokal. Takie uprawnienie do tej pory mieli tylko żołnierze. Według wnioskodawców taka nowelizacja szczególnie pomoże osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej (np. z powodu długów), zamianę mieszkania na mniejsze. W projekcie doprecyzowano też przepisy dotyczące kosztów remontów.

Głosowanie nad projektem - w czwartek. (PAP)