"Mam nadzieję, że płynnie w piątek przegłosujemy poprawki do budżetu, które przyszły z Senatu" - powiedziała Kopacz na wtorkowej konferencji w Sejmie. Senatorowie zaproponowali 11 poprawek do tegorocznego budżetu. Jedna z nich zakłada przesunięcie z MSZ do Senatu 23 mln zł na opiekę nad Polonią.
Wcześniej - w trakcie sejmowych prac nad budżetem - 65,6 mln zł na współpracę z Polonią i Polakami za granicą zostało przeniesione z Senatu do MSZ. Do zeszłego roku Senat dysponował 75 mln zł, którymi wspierał działalność polonijną na świecie. Władze klubu PO nie podjęły jeszcze decyzji, jak głosować w tej sprawie, ma ona zapaść w czwartek.
Senatorowie proponują ponadto, by przesunąć 1,7 mln złotych z wynagrodzeń funkcjonariuszy Służby Celnej na wynagrodzenia członków korpusu służby cywilnej. Chcą też zwiększenia o 4,7 mln złotych limitu dotacji na działalność Głównej Biblioteki Lekarskiej, kosztem dotacji dla Narodowego Funduszu Zdrowia.
Zgodnie z art. 224 konstytucji prezydent ma na podpisanie ustawy budżetowej siedem dni.
Ustawa budżetowa zakłada, że deficyt w 2012 r. nie przekroczy 35 mld zł, wydatki państwa wyniosą nie więcej niż 328,7 mld zł, a dochody 293,7 mld zł. (PAP)