Jak wynika z opublikowanych w czwartek dokumentów sądowych, sędzia uznał, że Apple w telefonie iPhone naruszył trzy patenty: dotyczące technologii związanych z odbieraniem i odrzucaniem rozmów, a także projektu wbudowanego aparatu fotograficznego.

 

Pozew w maju 2010 roku wniosła specjalizująca się w sprawach dotyczących łamania praw patentowych spółka MobileMedia Ideas. Udziały w niej mają koncerny Sony, Nokia i MPEG LA, a więc konkurenci Apple. Sąd zajmował się sprawą w ubiegłym tygodniu i uznał ich pozew za zasadny.

 

Nie orzeczono jeszcze wyroku w tej sprawie. Prezes MobileMedia Larry Horn powiedział jednak, że kara powinna być "znaczna".

 

MobileMedia Ideas posiada w sumie prawo do około 300 patentów dotyczących urządzeń elektronicznych, głównie telefonów komórkowych.

 

W ostatnich latach wielkie koncerny elektroniczne wdały się w tzw. wojnę patentową, czyli skargi składane w sądach na całym świecie, zastrzegające prawa do wykorzystywania pewnych technologii stosowanych w ich urządzeniach.

 

W środę poinformowano, że Apple zawarł ugodę z tajwańskim przedsiębiorstwem HTC. Wciąż jednak toczy ostrą walkę prawną z południowokoreańskim gigantem elektronicznym Samsung.