"Do Sądu Rejonowego dla Krakowa Śródmieścia wpłynęły sprzeciwy od siedmiu osób. Terminy rozpraw nie zostały jeszcze wyznaczone” – poinformowała w czwartek Grażyna Rokita z biura prasowego Sądu Okręgowego w Krakowie.

Wyrok nakazowy jest wydawany przez sąd zaocznie, jeżeli okoliczności czynu i wina obwinionego nie budzą wątpliwości. Od takiego wyroku można wnieść sprzeciw i wtedy sprawa toczy się w sądzie według normalnych zasad procesowych.

Czytaj: Skazany za protest pod Wawelem prosi prezydenta o ułaskawienie>>

Wyroki nakazowe wydał Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia wobec siedmiu osób, obwinionych o wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji, polegające na blokowaniu przejazdu samochodów zmierzających na Wawel. Wniosek o ukaranie został skierowany do sądu przez policję.

Sąd ukarał grzywnami w wysokości 300 zł pięć obwinionych osób, a pozostałe dwie – grzywnami w wysokości 400 i 500 zł. Wszyscy obwinieni wnieśli sprzeciwy od wyroku nakazowego.

Dodatkowo jeden z nich poinformował w sierpniu, że wysłał wniosek do prezydenta o zastosowanie wobec niego prawa łaski. "Nie czuję się winny zarzucanych mi czynów, pan prezydent Andrzej Duda ułaskawił pana Mariusza Kamińskiego i jego kolegów, czym otworzył drogę do bardzo niebezpiecznego precedensu. Postanowiłem sprawdzić, jak odnosi się do zwykłego, szarego obywatela, jakim ja jestem" – powiedział Szymon Białek podczas spotkania z dziennikarzami.

18 grudnia ub.r. kilkadziesiąt osób próbowało zablokować wjazd polityków PiS na Wawel, m.in. Jarosława Kaczyńskiego i premier Beaty Szydło. Demonstrujący skandowali: "Wolność, równość, demokracja", "Solidarni z opozycją". Kilkanaście osób usiadło na podjeździe, potem niektórzy z nich się położyli; zostali usunięci siłą przez policjantów. Protestujący przeciwko polityce rządu blokowali także wyjazd z Wawelu samochodów, którymi podróżowali posłowie PiS, w kierunku pierwszego z aut rzucono jajka. Na murze otaczającym Wawel wyświetlano hasła: "Idź pan do diabła", "Mamy smoka i nie zawahamy się go użyć".

Prawie każdego 18. dnia miesiąca - w miesięcznicę pogrzebu pary prezydenckiej - Jarosław Kaczyński odwiedza grób brata i bratowej w krypcie katedry wawelskiej. Jak podkreślił w rozmowie z PAP proboszcz parafii wawelskiej ks. prałat Zdzisław Sochacki, wizyty odbywają się zazwyczaj po zamknięciu Wzgórza Wawelskiego, "żeby nie przeszkadzać turystom".

Prezesowi PiS zwykle towarzyszą politycy i wysocy przedstawiciele władz państwowych. Trasę przejazdu policja odgradza barierkami, a pod Wzgórzem Wawelskim od kilku miesięcy gromadzą się zarówno przeciwnicy takich uroczystości - protestujący przeciwko "upartyjnieniu Wawelu" - jak i zwolennicy PiS-u.

Jak informowała PAP w czerwcu krakowska Prokuratura Okręgowa, w jednym śledztwie bada ona trzy wydarzenia związane z protestami pod Wawelem w miesięcznice pogrzebu pary prezydenckiej. Chodzi o wydarzenia z 18 grudnia ub.r., 18 marca i 18 kwietnia. Początkowo w tych sprawach prowadzono trzy oddzielnie postępowania. (PAP)