Bodnar był jednych z uczestników sesji inauguracyjnej 12 Ogólnopolskiej Konferencji "Pomoc Dzieciom - Ofiarom Przestępstw", która rozpoczęła się w poniedziałek w Warszawie. Konferencja zorganizowana przez Fundacje Dzieci Niczyje, resort sprawiedliwości i miasto stołeczne Warszawa jest poświęcona głównie przyjaznemu dzieciom wymiarowi sprawiedliwości.

Bodnar podkreślił, że przez wiele lat pracy w Helsińskiej fundacji Praw Człowieka zajmował się różnymi aspektami funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, także tymi, które dotyczyły dzieci. Dodał, że fundacja przygotowała na ten temat raport, z którego wynika, że najważniejsze to patrzenie na wymiar sprawiedliwości z perspektywy dziecka i dostosowanie do niego metod działania.

Według RPO ważne jest zbudowanie zaufania w początkowej fazie spotkania dziecka z wymiarem sprawiedliwości. „To nie tylko ma wpływ na dalsze procedowanie, na informacje, które od dziecka możemy uzyskać. Kształtuje to też jego pogląd na temat wymiaru sprawiedliwości na całe życie” – zauważył.

Jak dodał, wiele rzeczy zostało zrobionych, by prawa dziecka w postępowaniu karnym były przestrzegane. Zaznaczył, że wiele standardów wprowadziła i wymusiła w stosowaniu Fundacja Dzieci Niczyje. Ale – mówił Bodnar – na postępowaniu karnym się nie kończy. Jego zdaniem, w najbliższych latach trzeba się skupić na zmianach w prowadzeniu spraw cywilnych i w przesłuchaniach dzieci. Za ważne uznał też zmiany w postępowaniach dotyczących nieletnich. Wskazywał przykłady, gdy młodzi ludzie nie otrzymywali podczas spraw sądowych pomocy psychologa czy wsparcia.

Wiceminister sprawiedliwości Jerzy Kozdroń przypominał, że w ostatnich latach wprowadzono wiele rozwiązań, które chronią dziecko świadka lub ofiarę przestępstwa – wyliczał zmiany w Kpk, zmianę metodyki przesłuchań z dziećmi, sposobu przygotowania pomieszczenia. „Wydaliśmy też osobna ustawę o ochronie pokrzywdzonego i świadka w postępowaniu karnym, co było luką, bo nie było prawnej ochrony tych osób” – zaznaczył.

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak wyraził nadzieję, że to co jest zapewnione formalnie, będzie realizowane w praktyce, że dziecko faktycznie będzie chronione.

RPD wskazał na brak uregulowań w sprawach cywilnych i dyscyplinarnych wobec nauczycieli. Jak mówił, zdarza się niejednokrotnie, że dziecko jednego dnia zeznaje coś przeciwko nauczycielowi a następnego dnia spotyka się z nim w sali lekcyjnej.

„Trzeba wykonać kolejne kroki” – dodał. Podkreślił, jak ważne jest uznawanie podmiotowości dziecka i słuchanie go z szacunkiem. Jak mówił Michalak, 90 proc. dzieci pytanych, jakie prawo ich dotyczące przede wszystkim powinni wypleniać dorośli, wskazują na prawo do wyrażenia własnej opinii.

Także wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński wskazywał na konieczność rozmowy z dzieckiem; nie mówienia do niego, nakazywania, narzucenia – ale wysłuchania.

Podczas pierwszej części konferencji Fundacja Dzieci Niczyje przyznała Certyfikaty Przyjazny Pokój Przesłuchań Dzieci. Jak mówił wiceminister Kozdroń do tej pory takich miejsc było do tej pory 86, teraz będzie 111. Dodał, że rocznie prowadzonych jest ok. 7 tys. spraw, w których występują dzieci. (PAP)

Czytaj: Rzecznik: wkrótce zmiany prawa ważne dla przestrzegania praw dziecka>>>