Sprawę nadzoruje Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów - powiedział Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Dodał, że dochodzenie ws. podszywania się za pośrednictwem Facebooka pod sędziego Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście, w celu wyrządzenia mu szkody majątkowej lub osobistej, wszczęto 4 maja.

Zawiadomienie prezesa SR Warszawa-Śródmieście wpłynęło początkowo do Prokuratury Rejonowej dla Warszawy-Śródmieścia. Rzeczniczka Sądu Okręgowego w Warszawie sędzia Ewa Leszczyńska-Furtak mówiła, że na wniosek samego sędziego prezes SR uznał, że w interesie społecznym leży obrona sędziego, któremu w mediach zarzuca się, że wyraża określone przekonania polityczne, a czyniła to osoba podszywająca się pod niego.

Czytaj: To nie pierwszy „mocny” wyrok sędziego Łączewskiego>>>

Fałszywe konto zostało szybko zlikwidowane. Według informacji PAP sfałszowane wpisy Łączewskiego, jakoby wyrok wydał na polityczne zlecenie, nagłaśniały media związane z prawicą, które m.in. pytały posłów o opinie do tych rzekomych wypowiedzi sędziego.

Kodeks karny przewiduje do 3 lat więzienia dla tego, kto "podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej".

Leszczyńska-Furtak w oświadczeniu napisała też, że "w orzekaniu swym sędziowie kierują się i kierować się będą wyłącznie prawem i sumieniem, niezależnie od układu sił na politycznej arenie kraju, choćby to miało napotykać krytykę i niezadowolenie". "Natomiast na serię pozamerytorycznych ataków na skład sądu orzekającego w tej konkretnej sprawie, odpowiadamy że stanowią one równocześnie ataki na niezawisłość sądów, która jako fundament demokracji stanowi też podstawę wewnętrznej stabilności państwa" - dodała.

Podkreśliła też, że nieuprawnione są twierdzenia, jakoby wyrok został "zaplanowany" na okres przedwyborczy - bo proces trwał dwa lata, a sąd nie jest w stanie przewidzieć czasu jego trwania. Dodała, że "kontrola prawidłowości poczynionych przez sąd ustaleń faktycznych i ocen prawnych należy do wyłącznych kompetencji sądów wyższych instancji".

  Ryszard Piotrowski
 
Pozycja ustrojowa sędziego>>>

30 marca Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał nieprawomocnie Mariusza Kamińskiego (posła PiS, wiceprezesa partii) za przekroczenie uprawnień szefa CBA przy "aferze gruntowej" w 2007 r. na trzy lata więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk w służbach państwowych. Według sądu CBA podżegało do korupcji, nie było podstaw prawnych i faktycznych do wszczęcia operacji ws. odrolnienia gruntu w ministerstwie rolnictwa.

Zdaniem SR Kamiński zaplanował i zorganizował prowokację CBA, zlecił wprowadzenie w błąd Andrzeja K. i podżeganie go do korupcji - choć brak było podstaw do wszczęcia akcji. Polecenia Kamińskiego realizował jego zastępca Maciej Wąsik (lider samorządowców PiS), skazany na 3 lata więzienia i 10-letni zakaz sprawowania stanowisk oraz Grzegorz Postek i Krzysztof Brendel z CBA (skazani na kary po 2,5 roku więzienia i 10 lat zakazu sprawowania stanowisk). Obrona zapowiedziała apelację.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił m.in., że wyrok to "akt w kampanii wyborczej". "Ten wyrok pokazuje, że droga ku Białorusi, którą rozpoczęto przeszło siedem lat temu (kiedy władzę objęła koalicja PO-PSL - PAP) przebiega w tej chwili coraz szybciej, w sposób coraz bardziej intensywny" - mówił. "Kiedyś skazywali w Polsce żołnierzy wyklętych za to, że walczyli za wolną Polskę, dziś skazuje się w majestacie prawa i rzekomo wolnej Polski Mariusza Kamińskiego i oficerów CBA, którzy walczyli o Polskę wolną od korupcji" - komentował b. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Odpowiedzialni politycy i przedstawiciele mediów nie powinni bezpodstawnie podważać niezawisłości sędziów i pomawiać o wydawanie wyroków "na zamówienie" - podkreśliło wtedy prezydium Krajowej Rady Sądownictwa.(PAP)