Prezydent - który w związku z sytuacją w kraju zrezygnował z wizyty w Japonii - ma się też we wtorek spotkać z szefem PKW. Jak zapowiadała szefowa prezydenckiego biura prasowego, po tym "przyjdzie czas na spotkania z liderami sił politycznych".
Czytaj: PO wygrywa w sejmikach, PiS chce powtórki głosowania>>>

 

"Prezydent z prezesami TK zamierza porozmawiać o konstytucyjności możliwych projektów zmian w prawie wyborczym, o założeniach prezydenckiej inicjatywy dotyczącej kodeksu wyborczego oraz o propozycjach przedstawianych przez różne siły polityczne, zakładających skrócenie kadencji władz samorządowych lub powtórzenie wyborów, które na chwilę obecną wydają się niezgodne z konstytucją" - mówiła wcześniej Joanna Trzaska-Wieczorek.
Czytaj:  Kaczyński: wybory sfałszowane; Kopacz: to podważanie demokracji >>>

Z postulatami skrócenia kadencji samorządów wybranych 16 listopada i przeprowadzenia nowych wyborów wystąpili Jarosław Kaczyński i Leszek Miller. Ich zdaniem nieprawidłowości podczas wyborów było zbyt dużo, by można było uznać ich rezultat.

W zeszłym tygodniu prezydent, po spotkaniu z szefami TK, SN i NSA, mówił, że nie ma zgody na kwestionowanie uczciwości wyborów, na przykład przez lansowanie szkodliwej tezy o konieczności powtórzenia wyborów.

W piątek szef Państwowej Komisji Wyborczej Stefan Jaworski podał się do dymisji; tak jak i reszta składu PKW. Z funkcji odejdą po drugiej turze wyborów, która odbędzie się 30 listopada.

W sobotę późnym wieczorem PKW podała, że najwięcej mandatów w sejmikach wojewódzkich zdobyła PO - 179, przed PiS - 171 i PSL - 157. Procentowo wybory wygrało PiS - 26,85 proc., przed PO - 26,36 proc. i PSL - 23,68 proc.(PAP)