Pośrednicy, oferujący ubezpieczenia, będą musieli zostać zarejestrowani w odpowiednim urzędzie kraju członkowskiego. Sami będą również musieli zawierać umowy ubezpieczenia na kwotę przynajmniej 1,25 mln euro na wypadek roszczeń z powodu zaniedbań zawodowych. Wzmocniono również ochronę konsumentów przed niewypłacalnością ubezpieczyciela.

Kupujący ubezpieczenia będą informowani o rodzaju wynagrodzenia agenta, jak również - w przypadku złożonych produktów ubezpieczenia na życie - o wszystkich kosztach zawarcia umowy ubezpieczeniowej, w tym kosztach porady oraz usługi. Dzięki temu konsumenci będą wiedzieć, za co płacą - przekonywał komisarz UE ds. usług finansowych Jonathan Hill.

Według dyrektywy zasady wynagradzania pośredników nie powinny zawierać zachęt do rekomendowania szczególnych produktów ubezpieczeniowych, jeżeli inny będzie lepiej odpowiadał na potrzeby konsumenta.

Przed podpisaniem umowy konsument ma otrzymywać bezpłatnie napisany przystępnym językiem dokument z informacjami o produkcie, zawierający standardowe informacje o rodzaju ubezpieczenia, zobowiązaniach umownych, ryzykach podlegających ubezpieczeniu i wyłączonych z niego i odszkodowaniach.

Jeżeli ubezpieczenie oferowane jest w pakiecie wraz z jakimś towarem lub usługą, np. z samochodem, konsument będzie miał możliwość do zakupu tylko głównego produktu bez umowy ubezpieczeniowej.

Dowiedz się więcej z książki
Prawo Europejskie
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Zasady te będą obowiązywać zarówno w przypadku zakupu ubezpieczenia bezpośrednio od firmy ubezpieczeniowej, jak i przez pośrednika.

Nowe przepisy muszą jeszcze zatwierdzić kraje UE. Mają być wprowadzone w ciągu dwóch lat.(PAP)

awi/ kar/