"Silna pozycja na rynku i panowanie nad centralnymi drogami dystrybucji nie mogą prowadzić do naruszenia naszej kulturowej różnorodności" - powiedziała Gruetters. Za "nie do zaakceptowania" uznała sytuację, gdy spór e-księgarni z wydawnictwami odbija się niekorzystnie na autorach i ich czytelnikach.

"Nie zgodzimy się na to, żeby tytuły książkowe były skreślane z listy lektur polecanych, a terminy ich doręczenia opóźniane w celu zmuszenia wydawnictw do zaakceptowania obniżek cen" - oświadczyła działaczka rządzącej CDU. Gruetters koordynuje niemiecką politykę kulturalną w ramach urzędu kanclerskiego. W Niemczech nie ma centralnego ministerstwa kultury, ponieważ ta dziedzina jest w gestii każdego z 16 krajów związkowych tworzących Republikę Federalną Niemiec.

Pisarze z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, wśród nich tak znani jak noblistka Elfriede Jelinek, Guenter Wallraff, Christoph Hein, Doris Doerrie, Gaby Hauptmann czy Ingrid Noll, wystosowali list otwarty do kierownictwa Amazona, zarzucając mu "szantaż". Domagają się "zaprzestania traktowania książek i ich autorów jak zakładników".

Protest poparł też prezes niemieckiego PEN-Klubu Josef Haslinger. W wywiadzie dla agencji dpa powiedział, że list z pewnością zostanie potraktowany poważnie przez kierownictwo Amazona. W przeciwnym razie autorzy mogą sięgnąć po inne metody - ostrzegł.

Sygnatariusze listu zarzucają Amazonowi, że próbuje wymusić na grupie wydawniczej Bonnier obniżkę cen, manipulując listami polecającymi wybrane pozycje. Do szwedzkiej grupy medialnej należą tak znane niemieckie wydawnictwa jak Ullstein i Pieper.

Na początku października we Frankfurcie nad Menem rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Książki.

W USA ponad 900 autorów, wśród nich John Grisham i Stephen King, podpisało list protestacyjny przeciwko metodom stosowanym przez Amazon w sporze z wydawnictwem Hachette.

Amazon to amerykańska spółka z siedzibą w Seattle, która prowadzi sieć sprzedaży wysyłkowej. Zatrudnia na całym świecie ponad 117 tys. osób. Na początku swej działalności Amazon był księgarnią internetową. Potem jego asortyment poszerzył się m.in. o takie artykuły jak DVD, muzyka, sprzęt komputerowy, elektronika, meble, produkty spożywcze i wiele innych.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)