"Najczęściej o tym mówią Polacy mieszkający za granicą, a chcący z nami kooperować” - powiedział Karczewski. Dodał, że ma nadzieję, że "zmieni to ogłoszona w piątek przez wicepremiera Mateusza Morawickiego +Konstytucja biznesu+".

W piątek podczas Kongresu590 w Jasionce k. Rzeszowa odbył się panel w trakcie, którego zastanawiano się, jak budować współpracę gospodarczą między Polską a Polonią i Polakami za granicą.

Czytaj: "Konstytucja biznesu" - rząd zapowiada lepszy klimat dla firm>>

Oprócz marszałka Senatu uczestniczyli w nim m.in. szef gabinetu prezydenta, minister Adam Kwiatkowski, wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak, prezes Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w USA Bogdan Chmielewski i amerykańska dziennikarka polskiego pochodzenia Rita Cosby.

Według Karczewskiego "musimy ułatwić zakładanie firm, funkcjonowanie firm". "Stworzyć takie warunki, żeby powstawało jak najwięcej mikrofirm przekształcających się w małe, małych w średnie, średnich w wielkie, a wielkich w międzynarodowe koncerny" - zaznaczył.

Karczewski dodał, że jego formacji politycznej "zależy, żeby Polska rozwijała się szybciej". "Chcemy korzystać również z tego potencjału Polaków żyjących za granicą. Jest wielu Polaków za granicą, którzy osiągnęli sukces i chcą dzielić się tym sukcesem z Polskami" – mówił marszałek Senatu.

W trakcie dyskusji Rita Cosby zwróciła uwagę, że jest wielu Amerykanów polskiego pochodzenia, którzy osiągnęli sukces w różnych dziedzinach życia. "Pytani, dlaczego nie odwiedzają kraju rodziców czy dziadków, odpowiadają, że nikt ich nie zapraszał, nikt im tego nie proponował" – wyjaśniła.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczń Społecznych
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów

Jej zdaniem "musi być system przyciągania takich osób do kraju przodków". "Wielu Polaków marzy, żeby przyjechać do Polski, żeby wykorzystać to czego się nauczyli, co zarobili. Wykorzystać to w Polsce, w domu. Te talenty są ogromne" – zauważyła Cosby.

Z kolei prezydencki minister Adam Kwiatkowski podkreślił, że „Polacy, którzy mieszkają poza granicami kraju, na dzisiaj w dużej mierze są niewykorzystani". "To ogromny potencjał, który konsekwentnie od początku swojej prezydentury pan prezydent próbuje uwolnić i próbuje tych, którzy na co dzień tam mieszkają wspomóc" – zapewnił Kwiatkowski.

Od piątku w Jasionce k. Rzeszowa trwa dwudniowy Kongres590. Jego głównym celem ma być wymiana idei i doświadczeń przedstawicieli środowisk, które mają wpływ na rozwój gospodarki i przedsiębiorczości.

Do podrzeszowskiej Jasionki, oprócz najważniejszych przedstawicieli władz, przyjechali również reprezentanci największych polskich i zagranicznych firm, m.in. PKO BP, PZU, PGNiG, Asseco, CD Projekt, Google, Inglot, Intel, Orange, Pratt & Whitney. (PAP)