Udostępniamy nagranie wideo:

http://serwiswideo.pap.pl/wideo/Ekspert-Kukiz-moze-byc-najwiekszym-przegranym-batalii-o-JOW-y.mp4

Bronisław Komorowski zdecydował o zarządzeniu referendum w sprawie JOW-ów, finansowania partii i zasady dotyczącej prawa podatkowego. Polacy wypowiedzą się w tych kwestiach w referendum 6 września.

Według eksperta obecnie stosowany proporcjonalny system wyborczy również wzmacnia ugrupowania największe, ale "mniejszym ugrupowaniom stwarza pewne szanse na mandaty".

"Jeśli chcemy poszerzyć spektrum sceny politycznej, warto byłoby się zastanowić nie nad wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych, lecz nad zmianami obecnej ordynacji, chociażby poprzez zwiększenie proporcjonalności i obniżenie progu wyborczego, czy też ustanowienie progów na poziomie okręgów wyborczych" - mówi prof. Uziębło.

Zauważył, że obecnie dobre wyniki w sondażach osiągają ewentualne przyszłe formacje Pawła Kukiza oraz Ryszarda Petru. "Gdybyśmy mieli okręgi jednomandatowe mogłoby się tak zdarzyć, że właśnie te ugrupowania byłyby największymi przegranymi batalii o JOW-y. Nie jest wykluczone, że ugrupowanie Pawła Kukiza, uzyskując około 10 proc. głosów, mogłoby skończyć z pojedynczymi mandatami lub bez żadnego mandatu" - uważa ekspert.

Jak mówił Uziębło, może być paradoksem, że osoba walcząca o JOW-y może być w przyszłych wyborach "głównym przegranym związanym z ich zastosowaniem".(PAP)

hgt/ laz/

Pobranie jest możliwe po podaniu loginu i hasła:

użytkownik: wideo01

hasło: OZsV2TzG%!if

Pliki wideo można przejrzeć i pobrać (w formacie mp4) korzystając z adresu: http://www.pap.pl/wideo