Ponad 40 tys. mieszkańców stolicy Pomorza Zachodniego oddało swe głosy drogą elektroniczną, pozostali wrzucali karty do głosowania do specjalnych urn.

Spośród 143 propozycji szczecinianie mogli głosować np. na obserwatorium astronomiczne, profesjonalne boisko do popularnej we Francji gry w bule, centrum nauki dla młodzieży, muzeum urodzonej w Szczecinie carycy Katarzyny II, czy publiczne alkomaty. Zwycięskie projekty zostaną wpisane do budżetu miasta na 2015 r.

Wiele propozycji dotyczy remontów ulic, budowy ścieżek rowerowych, rewitalizacji parków miejskich czy budowy miejsc do jazdy na deskorolkach i rolkach.

Projekty, które zdobędą największą liczbę głosów, zostaną wpisane do przyszłorocznego budżetu. Wyniki głosowania będą znane pod koniec października. Miasto zakłada, że zrealizuje co najmniej pięć projektów.

                                                

Szczeciński budżet obywatelski został podzielony na pięć części; jedna obejmuje projekty tzw. ogólnomiejskie, a pozostałe cztery - projekty dzielnicowe. Mieszkańcy mogli wybrać dwa projekty - jeden z listy projektów ogólnomiejskich i jeden dotyczący dowolnej dzielnicy.

W głosowaniu mogli wziąć udział szczecinianie, którzy ukończyli 16 lat, a także studenci.

W tym roku - podobnie jak w ubiegłym - pula budżetu obywatelskiego to 5 mln zł. W ubiegłym roku w ramach budżetu obywatelskiego szczecinianie wybrali do realizacji Szcze­ciń­ski Rower Miej­ski, z którego chętnie korzystają mieszkańcy oraz rewitalizację ­Stawu Brodowskie­go i jego oko­li­cy. (PAP)

epr/ laz/