Zwrot podatku można otrzymać na trzy sposoby. Będzie to przelew na konto, przekaz pocztowy lub wypłata w kasie urzędu.

Jak przypomina Ministerstwo Finansów, warunkiem zwrotu nadpłaty na rachunek bankowy jest wcześniejsze zgłoszenie jego numeru do organu podatkowego. Jeżeli:

  • numer osobistego rachunku bankowego, wskazany w latach wcześniejszych pozostaje nadal aktualny, to nie trzeba wskazywać go w składanym zeznaniu.
  • podatnik nie zgłosił numeru osobistego rachunku lub wskazany numer jest nieaktualny, to może go wskazać w składanym zeznaniu albo złożyć zgłoszenie aktualizacyjne, podając aktualne dane dotyczące konta bankowego.

W przypadku, gdy podatnik nie posiada rachunku bankowego lub nie dokona jego zgłoszenia do organu podatkowego, to nadpłata zostanie zwrócona przekazem pocztowym, pomniejszonym o koszty jej zwrotu. Jeżeli wysokość nadpłaty nie przekracza dwukrotnie kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, a podatnik nie wskazał rachunku, na który ma zostać zwrócona, to podlega ona zwrotowi w kasie.

Jeśli podatnik chce otrzymać zwrot nadpłaty w kasie urzędu skarbowego, to powinien o tym poinformować w składanym zeznaniu podatkowym. Warto wtedy także podać swój numer telefonu lub adres e-mail w celu ułatwienia kontaktu.

Zobacz również: Rozliczenie PIT za 2022 rok już możliwe - to duże wyzwanie nie tylko dla podatników >>

Czytaj w LEX: Zerowy PIT dla młodych - zasady oraz wyliczenie wynagrodzenia dla umowy o pracę i umowy zlecenia >

Terminy zwrotu PIT

Z przepisów wynika, że zwrot nadpłaty otrzymuje się w ciągu:

  • 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania - jeżeli zostało ono złożone w formie dokumentu papierowego,
  • 45 dni od dnia złożenia zeznania - jeżeli podatnik złożył je w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub przez e-Deklaracje.

Oczekując na zwrot nadpłaty, można sprawdzić jej status logując się do e-Urzędu Skarbowego. Dostępna tam usługa „Zwroty podatków” umożliwia samodzielne uzyskać informację o statusie zwrotu, dacie dokonania zwrotu czy zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe.

Posiadając ważną Kartę Dużej Rodziny (KDR), można także skorzystać z przyspieszonego zwrotu nadpłaty podatku. Z takiej możliwości mogą skorzystać osoby, które złożą zeznanie drogą elektroniczną.

Czytaj w LEX: Grabka Tomasz, Polski Ład: Ulga na powrót - podatkowa zachęta dla podatników, którzy przeniosą swoją rezydencję podatkową do Polski >

 

POLECAMY

Rozliczenie poprzez „Twój e-PIT”

Jednym ze sposobów rozliczenia rocznego PIT jest skorzystanie z usługi „Twój e-PIT”. To jedna z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. Z roku na rok bije ona rekordy popularności. Podatnicy złożyli w niej:

  • w 2019 r. ok. 7 mln z ok. 16 mln elektronicznych deklaracji PIT,
  • w 2020 r. ok. 9 mln z ok. 18,3 mln elektronicznych deklaracji PIT,
  • w 2021 r. ok. 10 mln z ok. 19,6 mln elektronicznych deklaracji PIT,
  • w 2022 r. ok. 11,8 mln z ok. 19,8 mln elektronicznych deklaracji PIT.

Jak podkreśla MF, w usłudze Twój e-PIT na podatników czekają zeznania wypełnione na podstawie danych, które posiada administracja skarbowa. Rozliczenie za 2022 r. zostało przygotowane dla ponad 24 mln podatników.

Czytaj w LEX: Osoba samotnie wychowująca dziecko a rozliczenie roczne PIT >

 

Dla kogo Twój e-PIT?

W ramach usługi będą udostępnione zeznania podatkowe:

  • PIT-37 i PIT-38 (najczęściej wypełniane),
  • PIT-28 oraz PIT-36 z wyłączeniem przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej,
  • oświadczenie PIT-OP o przekazaniu 1,5 proc. podatku organizacji pożytku publicznego,
  • nowością będzie PIT-DZ - informacja o danych dzieci uprawniających do ulgi dla rodzin 4+.

W zeznaniu przygotowanym w usłudze uwzględnione są:

  • informacje od płatników, w tym również zwolnienia z PIT dla osób do 26 roku życia, dla rodzin 4+, dla pracujących seniorów, dla osób powracających z zagranicy, odliczenia z tytułu składek członkowskich na rzecz związków zawodowych;
  • informacje będące w posiadaniu KAS takie jak: dane podatnika i jego mikrorachunek podatkowy, ulga na dzieci.

Czytaj w LEX: 50% koszty uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich >

Logowanie do usługi Twój e-PIT

Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl.

Jak zaznacza MF, e-US jest chętnie wykorzystywany przez klientów, a jego popularność stale rośnie. W 2022 r. logowano się do niego ponad 29,6 mln razy, a od początku funkcjonowania serwisu, czyli od 1 lutego 2021 r. do 31 grudnia 2022 r. odnotowaliśmy ponad 81 mln logowań. Serwis posiada angielską i ukraińską wersję językową.

Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel. Dodatkowo do samej usługi Twój e-PIT będzie można zalogować się także danymi podatkowymi podając:

  • PESEL (albo NIP i datę urodzenia),
  • kwotę przychodu z rozliczenia za 2021 r.
  • kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2022 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy) którą trzeba potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2021 r.

Podatnicy, którzy otrzymali informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2021 r. nie rozliczali się samodzielnie, powinni podać kwotę do zapłaty z PIT-40A.

Czytaj w LEX: Kwota wolna od podatku >

Do 2 maja 2023 r. (30 kwietnia to niedziela) podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2022 r., to z upływem 2 maja zostanie ono automatycznie zaakceptowane. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.

Zeznania PIT-28 i PIT-36 nie zostaną automatycznie zaakceptowane 2 maja, ponieważ w zdecydowanej większości wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika.

Kalkulator wynagrodzeń od 1 stycznia 2023 r. >>

Kalkulator przedsiębiorcy 2023 r. >>

 

 

Ulgi w PIT i 1,5 proc. podatku dla OPP

Podatnik korzystający z usługi może uzupełnić zeznanie przygotowane dla niego przez KAS i uwzględnić przysługujące mu odliczenia np. darowizny, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenie wydatków mieszkaniowych.

Przez Twój e-PIT można też zadeklarować przekazanie 1,5 proc. swojego podatku dla dowolnie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego, która znajduje się w wykazie organizacji uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2022 r. w 2023 r. Podatnik, który korzystał z tej możliwości w roku ubiegłym będzie miał wstawiony w zeznaniu PIT za 2022 r. nr KRS organizacji, którą ostatnio wspierał (o ile jest ona nadal uprawiona do otrzymywania 1,5 proc. podatku), ale może tę organizację zmienić.

Czytaj w LEX: Ulga rehabilitacyjna na przykładach >

e-Deklaracje i rozliczenie w formie papierowej

Jak informuje MF, formularze dla osób prowadzących działalność gospodarczą: PIT-28, PIT-36 i PIT-36L będą dostępne w systemie e-Deklaracje na podatki.gov.pl.

- Natomiast z uwagi na dużą popularność Twojego e-PIT zeznania PIT-37 i PIT-38 oraz oświadczenia PIT-OP będą dostępne tylko w tej usłudze. Odchodzimy od ich wypełnienia w systemie e-Deklaracje – wskazuje MF.

Deklarację PIT będzie można także wypełnić w formie papierowej i wysłać pocztą lub złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym. W tym roku po raz pierwszy podatnicy mogą złożyć PIT w dowolnym z 380 urzędów skarbowych (z wyłączeniem wyspecjalizowanych urzędów), niezależnie od miejsca zamieszkania czy prowadzenia działalności.

Czytaj w LEX: Ulga na powrót - podatkowa zachęta dla podatników, którzy przeniosą swoją rezydencję podatkową do Polski >