Premier Kopacz została zapytana przez dziennikarzy, czy jej rząd przygotuje projekt ustawy dot. 500 zł na każde dziecko w rodzinach najbiedniejszych, a także na drugie dziecko i kolejne w rodzinach o średnim dochodzie. Prezydent Duda w czwartkowym wywiadzie dla "Faktu" powiedział, że jeśli nie będzie jasnych deklaracji rządu podjęcia szybkich prac nad ustawą w tej sprawie do końca tego roku, to osobiście przystąpi do przygotowania projektu.

Kopacz podkreśliła, że w tej sprawie wypowiadała się już kilka razy. "Mało tego, myślę, że moje wypowiedzi dotarły również do prezydenta Dudy. Ta wypowiedź jest bardzo jednoznaczna: można oczywiście obiecywać na prawo i lewo. Tyko, że aby być rzetelnym - a ja traktuje tę obietnicę złożoną przez prezydenta Dudę jako obietnice honorową - to pan prezydent Duda dzisiaj powinien wiedzieć, że w budżecie państwa na rok 2016 nie ma środków na tego rodzaju pomysły i tego rodzaju ustawy, ponieważ koszt wdrożenia w życie tego pomysłu zapisanego w ustawie przekracza nasze możliwości budżetowe" - powiedziała Kopacz.

Zaznaczyła, że zdjęcie z Polski procedury nadmiernego deficytu nie znaczy wcale, że możemy lekceważyć obowiązujące prawo. "Mamy regułę wydatkową zapisaną ustawowo. Musimy się obracać w realiach finansowych, które nie pozwolą złamać tej reguły wydatkowej" - powiedziała.

"Dobrze byłoby, by prezydent z nami usiadł do stołu. Wiedział, jakie są planowane wydatki już w budżecie na rok 2016, jakie są już podjęte zobowiązania w ustawach, które Sejm procedował, jakie przyniosą skutki te ustawy, które będą procedowane na najbliższych trzech ostatnich czy czterech posiedzeniach Sejmu" - mówiła premier. Podkreśliła, że program 100 tys. miejsc pracy dla młodych ludzi to jest koszt blisko 1,4 mld zł, a koszty niosą także zrealizowane propozycje rządu, zapowiedzi z expose.

"Chciałabym, by pan prezydent Duda dziś realizował swoje zapowiedzi, ma do tego prawo, ma inicjatywę legislacyjną, sam jest prawnikiem, ma swoich doradców i prawników. Ale ja w tej chwili nie będę się podpisywała pod projektem, który wiem, że będzie tylko i wyłącznie czczą obietnicą bez pokrycia w budżecie" - zaznaczyła.

Premier była pytana na konferencji prasowej także o to, czy ze strony Pałacu Prezydenckiego padła jakaś odpowiedź ws. jej apelu o zwołanie Rady Gabinetowej.

"Ja nic o spotkaniu nie wiem (...) Ja oczywiście ponawiam prośbę; wiem, że to może być tylko i wyłącznie prośba, bo Radę Gabinetową zwołuje prezydent" - odparła Kopacz.

W sobotę Duda, odnosząc się do propozycji dopłaty 500 zł na każde dziecko w rodzinach najbiedniejszych, a także na kolejne dzieci, poczynając od drugiego w rodzinach o średnim dochodzie, powiedział, że "ten plan musi zostać zrealizowany w absolutnym współdziałaniu z rządem, bo rząd będzie musiał przygotować tutaj projekt ustawy". "W każdym razie nie wyobrażam sobie możliwości przygotowania tego projektu bez bardzo ścisłej współpracy, bo to jest poważna kwestia finansowa. To też jest bardzo poważne wyzwanie dla państwa" – mówił. (PAP)