Jak wynika z przytoczonych przez dziennik danych, wpływy podatkowe z samej sprzedaży do celów rekreacyjnych to około 2 mln dolarów. W połowie lutego w całym stanie używkę sprzedawało ponad 160 sklepów.

Jak poinformowała telewizja Sky News, w styczniu sklepy w Kolorado sprzedały marihuanę wartą 14 mln dolarów. Kolorado zalegalizowało marihuanę w 2012 roku, ale legalnie można ją sprzedawać właśnie od stycznia.

Telewizja poinformowała, że ujawnienie danych dotyczących wpływów podatkowych ze sprzedaży marihuany wywołała ogólnostanową dyskusję o tym, w jaki sposób należy wydać te pieniądze. Przeciwny legalizacji konopi indyjskich do celów rekreacyjnych gubernator stanu John Hickenlooper uważa, że większość pieniędzy powinna trafić na leczenie uzależnień od narkotyków i realizację programów uświadamiających młodzież co do zagrożeń, jakie one niosą.

Według przewidywań gubernatora, przytoczonych przez USA Today, w ciągu roku wartość sprzedanej marihuany może sięgnąć 610 mln dolarów, a wpływy podatkowe dla stanu przekroczą 90 mln dolarów.

Sky News przypomina, że zgodnie z prawem federalnym marihuana nadal jest nielegalna, jednak rząd Stanów Zjednoczonych nie podejmuje działań przeciw stanom, które zdecydują inaczej. W ślady za Kolorado wkrótce pójdzie kolejny stan - w lecie marihuanę będzie można legalnie kupić w stanie Waszyngton. (PAP)

her/ drag/ jbr/