Grecki minister finansów Ewangelos Wenizelos zaapelował we wtorek do parlamentu o wsparcie przedsięwzięć związanych z realizacją pakietu zagranicznej pomocy finansowej, który ma uchronić kraj przed bankructwem i umożliwić mu pozostanie w strefie euro.

Pomożemy sobie samym i strefie euro, jeśli teraz, szybko, w sposób odpowiedzialny uczynimy to, co musimy, na rzecz tego, by Grecja zawsze była członkiem strefy euro i by strefa euro trwała dalej, na rzecz trwałego przezwyciężenia groźby niewypłacalności. Krajowi zaoferowano ostatnią okazję ku temu i musimy z niej w pełni skorzystać - powiedział Wenizelos.

Według niego, nowy grecki rząd jedności narodowej, który w środę ma otrzymać od parlamentu wotum zaufania, przedstawi deputowanym 18 listopada projekt nowego budżetu, a na początku nowego roku plan reformy podatkowej.

Musimy zapewnić do końca lutego szeroko akceptowaną propozycję w sprawie nowego systemu podatkowego - oświadczył minister, dodając, iż rząd zadba również o pobudzenie wzrostu gospodarczego.

Poważną kwestią jest zapewnienie płynności sektora finansowego. Pomoże nam to w naszej walce o zakończenie recesji, ograniczenie bezrobocia i powrót do dodatnich wskaźników wzrostu w 2013 roku - zaznaczył Wenizelos.

Dodał, że w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2012 roku Grecja będzie potrzebowała wsparcia z nowego programu pomocowego na kwotę około 80 mld euro. Jak podkreślił, ewentualne opuszczenie strefy euro zepchnęłoby kraj w warunki ekonomiczne lat 60. ubiegłego wieku - kiedy to wielu Greków decydowało się na szukanie zarobku za granicą. (PAP)

dmi/ mc/

10204525