Oszczędności powstałe po likwidacji placówek, miały być elementem planu naprawczego finansów gminy, którego wdrożenie pozwoliłoby na uzyskanie przez samorząd pożyczki z budżetu państwa, na spłatę części zobowiązań.
Wójt Piekoszowa Zbigniew Piątek powiedział, że zdecydował się wycofać uchwały, bo przeciwni likwidacji szkół byli mieszkańcy gminy. „Dostałem wiele listów oraz e-maili w tej sprawie. Poza tym, po ostatnim spotkaniu z dyrektorami wszystkich szkół w gminie ustaliliśmy, że znajdą oszczędności w bieżącym finansowaniu swoich placówek. Wykazali, że są w stanie zaoszczędzić od miliona do półtora miliona złotych” – tłumaczył.
Piątek dodał, że w wyniku zlikwidowania gimnazjów w Jaworzni i Łosieniu budżet gminy zyskałby w 2014 roku 350 tys. zł, a w 2015 r. – 650 tys. zł oszczędności.
Gmina Piekoszów opracowała plan naprawczy, który jest konieczny do starania się o pożyczkę. Jego ostatnia wersja została jednak odrzucano przez Ministerstwo Finansów, które nakazało bardziej restrykcyjne oszczędności.
„Resort wspierając gminę musi mieć pewność, że te pieniądze będą dobrze spożytkowane, dlatego w programie naprawczym musimy wykazać oszczędności, także w wieloletnim programie finansowym samorządu” - tłumaczył Piątek.
Aby uzyskać dodatkowe środki, wójt planuje ograniczyć wynagrodzenie m.in. pracowników ośrodka pomocy społecznej oraz połączyć bibliotekę i gminny ośrodek kultury.
14 mln zł pożyczki, o jakie zabiega gmina, miałoby zostać spłacone do 2025 r. Z pieniędzy zostałyby uregulowane tzw. zobowiązania wymagalne – zaległości wobec ZUS, urzędu skarbowego czy wobec firm, wykonujących zlecenia samorządu.
Nowy plan naprawczy musi być najpierw zaakceptowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Prawdopodobnie nie uda się uzyskać pożyczki – jak zakładano wcześniej – w pierwszym kwartale roku.
Plan oszczędnościowy, zakładający m.in. zwolnienia w urzędzie gminy i jednostkach podległych, wyłączanie ulicznych lamp po północy oraz zmniejszenie dofinansowania przewozów komunikacji miejskiej, gmina Piekoszów realizuje od wiosny 2013 r.
Piątek został wójtem Piekoszowa w listopadzie ub.r. po przedterminowych wyborach. Byłego reprezentanta Polski w kolarstwie szosowym w wyborach poparło PiS.
Przeprowadzenie głosowania było konieczne, po sierpniowym referendum, w którym mieszkańcy zdecydowaną większością głosów opowiedzieli się za odwołaniem rady gminy i podejrzanego o korupcję wójta. Od kwietnia ub. r., prokuratura przestawiła Tadeuszowi D. 16 zarzutów, głównie korupcyjnych. W tej sprawie zarzuty usłyszało łącznie 12 osób.
Gminę Piekoszów, sąsiadującą od zachodu z Kielcami, zamieszkuje ok. 15 tys. osób.