Projekt został stworzony przez spółkę Polskie LNG, która buduje w Świnoujściu terminal LNG, i Fundację Zawsze Bezpieczni - poinformował rzecznik firmy Maciej Mazur.

„Zakupiony zostanie sprzęt do ratowania życia, setki ratowników medycznych i strażaków trafi na specjalistyczne szkolenia, a tysiące uczniów wyszkoli się w udzielaniu pierwszej pomocy" - dodał.

Podczas realizacji programu każda uczestnicząca w nim placówka edukacyjna zostanie wyposażona przez Polskie LNG w najnowocześniejszy dostępny sprzęt do ćwiczeń udzielania pierwszej pomocy oraz apteczki treningowe. Ok. 3 tys. uczniów weźmie udział w lekcjach poświęconych udzielaniu pierwszej pomocy, które poprowadzą wyspecjalizowani instruktorzy.

Program obejmie też pracowników i funkcjonariuszy służb ratowniczych ze Świnoujścia i okolic. W zaawansowanych zajęciach weźmie m.in. udział 50 pielęgniarek. Dwudniowy kurs przeprowadzą dla nich certyfikowani instruktorzy American Heart Association.

Zaplanowane są też seminaria dla ok. 250 ratowników medycznych i strażaków. Latem na plaży w Świnoujściu odbędą się pokazy ratownictwa wodnego i udzielania pierwszej pomocy.

Patronujący programowi prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz powiedział PAP, że „kwestia bezpieczeństwa w miastach portowych, kurortach nadmorskich, jest sprawą priorytetową". „Program +Bezpieczne Miasto+ jeszcze bardzie zaktywizuje jego elementy w Świnoujściu, zapewniając wzrost poczucia bezpieczeństwa naszych mieszkańców i gości" - dodał.

Projekt ma zakończyć się w listopadzie br.

Jak wynika z ankiety, przeprowadzonej przez Fundację Zawsze Bezpieczni w 2012 r. wśród 600 dzieci w wieku 8-15 lat, ponad 95 proc. z nich miało zajęcia dotyczące bezpieczeństwa w szkołach, ale ponad połowa nie potrafiła wskazać prawidłowego numeru alarmowego.

„To poważny problem, którego przyczyny leżą w nieprawidłowym podejściu do nauczania pierwszej pomocy" - mówi prezes Fundacji Krzysztof Patelak.

„Obligatoryjna nauka pierwszej pomocy pojawia się dopiero w pierwszej klasie gimnazjalnej. Tymczasem statystyki pokazują, że wypadkowość w placówkach edukacyjnych jest bardzo wysoka" - dodaje.

W roku szkolnym 2010/2011 w polskich szkołach doszło do ponad 73 tys. wypadków, z czego około 57 tys. wydarzyło się w podstawówkach i gimnazjach. Na skutek wypadków w tym okresie śmierć poniosły 62 osoby, a prawie 300 doznało ciężkich obrażeń.

Terminal LNG w Świnoujściu pozwoli na sprowadzanie do Polski do 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, z możliwością powiększenia tej zdolności do 7,5 mld m sześc. rocznie. Jest to pierwszy tego typu projekt w Europie Środkowo-Wschodniej. Rząd uznał inwestycję za strategiczną.

Gazoport ma być gotowy do prób technicznych do końca roku, a na początku 2015 r. będzie nim mógł popłynąć gaz. (PAP)