„Z roku na rok targi się rozrastają. A widząc jak wielu jest tu uczestników, można powiedzieć, że zapotrzebowanie na tego typu informacje, mimo tak popularnych źródeł elektronicznych, jest naprawdę bardzo duże” - powiedział podczas otwarcia imprezy w siedzibie Targów Lublin lubelski kurator oświaty Krzysztof Babisz.
Na targach prezentuje się 40 szkół wyższych z Lublina i Lubelszczyzny, ale też m.in. ze Szczecina, Łodzi, Rzeszowa, Warszawy. Są to uniwersytety, uczelnie artystyczne i zawodowe.
Swoją ofertę przedstawia także blisko 60 szkół ponadgimnazjalnych – licea, technika, zawodówki, szkoły, które prowadzą klasy o różnych profilach m.in. wojskowym, fotograficznym, sportowym. Prezentują się również organizacje i instytucje oferujące różne formy spędzania wolnego czasu i rozwijania swoich pasji np. aerokluby, klubu sportowe.
Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem, w ciągu kilku godzin na halę targową weszło kilka tysięcy osób, w większości młodych. „Atrakcyjne jest to, że oferty szkół dla tej młodzieży prezentuje sama młodzież. To stwarza okazję do bezpośredniego kontaktu zwiedzających z uczniami i studentami danej placówki” - powiedziała PAP wiceprezes Targów Lublin Krystyna Węclewicz -Grajek.
Targom towarzyszą różne pokazy m.in. samoobrony, ratownictwa medycznego oraz koncerty m.in. orkiestry dętej, chóru.
Przygotowano też konkurs wiedzy (organizowany przez kuratorium oświaty), w którym młodzież z lubelskich szkół rywalizować będzie z ważnymi osobami regionu – muzykami, sportowcami, policjantami, przedstawicielami mediów.
Specjalna strefa poświęcona jest grom planszowym – prezentują się niej m.in. wydawnictwa tych gier i książek dla młodzieży, zaplanowano też turniej gier planszowych.
Na targach prezentują się też firmy oferujące pomoce dydaktyczne, szkolny sprzęt multimedialny, zabawki edukacyjne.
Zaplanowano także cykl konferencji dla pedagogów, nauczycieli i dyrektorów szkół poświęconych m.in. przygotowaniom szkoły na przyjęcie sześciolatków, zagadnieniom reformy szkolnictwa zawodowego, wykorzystaniu multimediów w pracy nauczyciela.
Osobny panel warsztatów i konferencji przeznaczony będzie dla młodzieży, a zajęcia dotyczyć będą m.in. problemom wyboru zawodu i planowania swojej kariery czy rozróżniania zachowań agresywnych od asertywnych. Targi Edukacyjne potrwają do środy. (PAP)

ren/ ls/