Samorząd województwa, przy współpracy Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, chce wykorzystać sukcesy szczypiornistów Vive Tauronu Kielce do wspierania aktywności sportowej wśród najmłodszych. Program skierowany jest do dzieci z klas I-III szkół podstawowych.
„Z ostatnich badań wynika, że dzieci coraz mniej chętnie uczestniczą w zajęciach wychowania fizycznego. Co trzecie dziecko uważa zajęcia wf. za mało interesujące i najchętniej nie brałoby w nich udziału. Dlatego proponujemy program, który z jednej strony popularyzuje piłkę ręczną, a z drugiej uatrakcyjni zajęcia sportowe w szkołach” - podkreślił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.
Szkoły biorące udział w programie - jedna w każdej ze 102 świętokrzyskich gmin - otrzymają bezpłatnie zestawy sportowe do dziecięcej piłki ręcznej (bramkę i piłki do gry). Dwaj nauczyciele z każdej szkoły będą uczestniczyć w konsultacjach i warsztatach szkoleniowych.
„Chcemy, aby jeden z nauczycieli uczył w klasach I-III, a drugi był trenerem wychowania fizycznego. Chcemy w ten sposób doprowadzić do szerszej współpracy między nauczycielami wf., a tymi, którzy uczą wszystkich przedmiotów. Zapewnimy im pomoc specjalistów” – podkreślił dyrektor ŚCDN Jacek Wołowiec.
Program Dziecięca Piłka Ręczna to kolejny etap popularyzacji szczypiorniaka w regionie świętokrzyskim. Od 2009 roku klub Vive wspólnie ze Świętokrzyskim Związkiem Piłki Ręcznej i ŚCDN organizuje co dwa lata międzynarodową konferencję dla nauczycieli wychowania fizycznego "Piłka ręczna w szkole".

Od wielu lat uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów biorą udział w unikatowej w skali kraju Małej Lidze Piłki Ręcznej, której organizatorem jest Fundacja VIVE Serce Dzieciom.
„Najlepsi zawodnicy z tych rozgrywek trafiają do grup młodzieżowych naszego klubu. Mam nadzieję, że podobnie będzie z dziećmi, które wezmą udział w tym programie” – wyraził nadzieję wiceprezes Vive Tauron Kielce Tadeusz Dziedzic.
Do 20 października zostaną wyłonione szkoły, które wezmą udział w programie, a na początku listopada rozpocznie się jego realizacja. W maju przyszłego roku organizatorzy planują eliminacje powiatowe turnieju dziecięcej piłki ręcznej, a na czerwiec - finał wojewódzki. (PAP)

Bezpieczeństwo psychologiczne uczniów i jak je budować – rola nauczyciela, psychologa i pedagoga - konferencja 28 października 2016 r.>>