"Chcieliśmy, aby finał Konkursu RUR był niezapomnianym prezentem z okazji Dnia Dziecka, stąd też właśnie tę datę wybraliśmy na dzisiejsze wydarzenie" - mówił Owsiak.
"Przygotowaliśmy naprawdę ciekawą wycieczkę dla uczestników, bo Warszawa jest naprawdę piękna, a nie każdy z tych maluchów miał okazję w niej być" - dodał. Zachęcił jednocześnie do udziału w kolejnej edycji konkursu i do nauki pierwszej pomocy, bo ta lekcja "może uratować życie drugiemu człowiekowi".
"To wy jesteście tymi pierwszymi, którzy potrafią super zareagować, tj. zatelefonować o pomoc, udzielić bezpośrednio pomocy, założyć rękawiczki, użyć maski, zacząć resuscytację krążeniowo-oddechową i tego was uczymy" - mówił do uczestników konkursu Owsiak.
Podkreślił, że Program RUR uczy tego, by młodzi ludzie nie tracili zimnej krwi, kiedy coś się dzieje. "Bardzo często robicie to rewelacyjnie" - dodał.
W tym roku w pierwszym etapie zmagań konkursowych należało stworzyć tablicę edukacyjną podejmującą tematykę ratowania życia ludzkiego. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 16 szkół podstawowych. Ich zadaniem było nagranie krótkiego filmu przedstawiającego naukę pierwszej pomocy. "Instruktorami" mieli być uczniowie klas 1-3, a kursantami - lokalna społeczność.
"Prace, które przysyłały do nas szkoły, są naprawdę fantastyczne, widać, że na każdym etapie autorzy włożyli sporo serca w wykonanie zadania" - powiedział Owsiak.
Do zorganizowanego w Warszawie finału fundacja zaprosiła osiem szkół. Uczestnicy konkursu musieli w jak najkrótszym czasie dotrzeć do wyznaczonych miejsc, gdzie czekały ich tematyczne zadania, które oceniali obecni na miejscu instruktorzy Programu RUR.

MEN: działania WOŚP wpisują się w politykę dotyczącą bezpieczeństwa uczniów>>

Miejsca, w których uczestnicy konkursu wykonywali zadania, to: Dworzec PKP Śródmieście, Muzeum Narodowe, budynek PAST-y, Metro Świętokrzyska, Muzeum Powstania Warszawskiego, Pałac Kultury i Nauki oraz Dworzec Centralny.
Pierwsze miejsce zdobyła szkoła podstawowa nr 27 z Dąbrowy Górniczej. Zwycięzcy w nagrodę otrzymali tablicę interaktywną i projektor multimedialny. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali obdarowani prezentami - i jak podkreślił Owsiak - "nikt może czuć się przegranym".
Program RUR prowadzony jest nieprzerwanie od kwietnia 2006 r.; uczy dzieci udzielania pierwszej pomocy. Polega na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie powszechnie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dotychczas Programem RUR objętych zostało ponad 27 tys. nauczycieli z ponad 12 tys. szkół. Stanowi to 91 proc. wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Ponad 2,5 mln dzieci uczy się podstaw pierwszej pomocy.
Owsiak podkreślił, że szkoły przystąpiły do programu dobrowolnie, a Fundacja WOŚP przekazała im bezpłatnie ponad 65 tys. fantomów do nauki resuscytacji, podręczniki, filmy i inne niezbędne materiały dydaktyczne. Oprócz tego WOŚP zrealizowała szkolenia dla nauczycieli, aby pomóc im w przygotowaniu się do prowadzenia zajęć z dziećmi.
Fundacja WOŚP chce wprowadzenia do szkół podstawowych powszechnej i obowiązkowej nauki pierwszej pomocy i zbiera podpisy pod petycją do MEN w tej sprawie. Można ją podpisać na stronie http://www.wosp.org.pl/uczymy_ratowac/petycja. (PAP)

 

Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o systemie oświaty. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł