Akcja ma też nauczyć dzieci bezpiecznego poruszania się po mieście.
"Muszę powiedzieć, że w Warszawie - w porównaniu z innymi stolicami - kierowcy jeżdżą dość niebezpiecznie" - powiedziała podczas środowej uroczystości w przedszkolu nr 237 im. Warszawskiej Syrenki na Woli prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jak zaznaczyła "dzieci są skarbem" i w związku z tym muszą one być "jak najwcześniej świadome tego, jak się zachowywać na jezdni".
Poza akcją rozdawania kamizelek w przedszkolach będą minimiasteczka wraz z rowerkami do nauki bezpiecznych zachowań komunikacyjnych. Zajęcia w przedszkolach prowadzone są przez Sekcję Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.
"W tych miasteczkach ruchu drogowego, które rozpowszechniamy we wszystkich przedszkolach, dzieci mogą się wraz z policjantem - czyli fachową siłą - jak i z panią przedszkolanką, która też oczywiście zna zasady ruchu drogowego, w sposób atrakcyjny, (...) interaktywny uczyć się zachowania na jezdni" - podkreśliła prezydent Warszawy.

Karta rowerowa nie dla młodszych uczniów>>

Hanna Gronkiewicz-Waltz, zwracając się do najmłodszych wyjaśniła, że te zabiegi miasta mają na celu przygotowanie ich "do dorosłego życia". "Może będziecie musieli chodzić sami do szkoły (...) i wtedy będziecie już wyposażeni w wiedzę, jak się zachować, żeby uniknąć nieszczęśliwego wypadku" - dodała.
Interaktywną lekcję pokazową dla przedszkolaków poprowadził asp. sztab. Robert Niedbałko z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Wśród gości pojawili się, oprócz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, m.in. dyrektor stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor oraz burmistrz Dzielnicy Wola Krzysztof Strzałkowski.
Jak wynika z informacji m.st. Warszawy w latach 2008-2013 zakupionych zostało 341 zestawów „Dziecko w ruchu drogowym – minimiasteczko ruchu drogowego” o wartości ok. 435 tys. zł oraz 1728 rowerków za blisko 577 tys. zł. Łącznie, na działania poprawiające bezpieczeństwo najmłodszych, przeznaczony został ponad 1 mln zł.
Działania są elementem opracowanej „Koncepcji poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie m.st. Warszawy”. (PAP)

Pełnomocniczka MEN: zasady bezpieczeństwa na drodze trzeba wpajać jak najwcześniej>>