Licealiści to tegoroczni maturzyści z Liceum Społecznego przy Polskiej Macierzy Szkolnej w Grodnie. Przyjechali do Białegostoku na zaproszenie uczelni. Mogli się zapoznać z ofertą politechniki, zobaczyć kampus uczelni, a także porozmawiać z pracownikami i studentami.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka uczelni Dorota Sawicka, młodzież zainteresowana jest studiowaniem w Polsce, ale nie tylko w Białymstoku. Choć - jak zauważyła - sami licealiści mówili, iż plusami studiowania w Białymstoku jest niewielka odległość od Grodna (ok. 70 km), a także fakt, że jest tutaj taniej i jest to miasto przygraniczne.

Sawicka mówiła też, że Białoruś jest "naturalnym obszarem aktywności Politechniki Białostockiej – mieszka tam wiele osób o polskich korzeniach i takich, które mają dobre kontakty z mieszkańcami Podlaskiego", stąd pomysł, by Polakom z Białorusi przedstawić swoją ofertę.

Politechnika Białostocka na początku tygodnia podpisała umowę z Polską Macierzą Szkolną oraz Społecznym Towarzystwem Oświatowym, które prowadzi liceum w Białymstoku. W ramach tego porozumienia m.in. wykładowcy oraz nauczyciele będą prowadzić w Grodnie zajęcia wyrównawcze dla młodzieży, która chciałaby studiować na politechnice; będą też organizowane przyjazdy licealistów na uczelnię. Zdaniem prezesa Macierzy Szkolnej w Grodnie dr Stanisława Sienkiewicza, zajęcia takie pozwolą licealistom lepiej przygotować się na studia w Polsce.

Obecnie na Politechnice Białostockiej studiuje blisko 90 studentów z Białorusi, którzy kształcą się na kierunkach takich jak logistyka, zarządzanie oraz turystyka i rekreacja. Politechnika promuje swoją ofertę na różnych targach na Białorusi, prowadzi też współpracę naukową z Uniwersytetem Janki Kupały w Grodnie.

Od ubiegłego roku o studentów z Białorusi zabiega też Uniwersytet w Białymstoku i zaprasza młodzież do Białegostoku. Na uniwersytecie kształci się obecnie ponad 110 studentów z Białorusi. (PAP)

swi/ drag/