Jak powiedział rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, ITD wyznacza albo stałe punkty kontroli dla autokarów z osobami wyjeżdżającymi na zimowy wypoczynek, albo inspektorzy podjeżdżają w miejsca, skąd autobusy odjeżdżają. Trwające ok. 20 minut kontrole autokarów będą prowadzone od soboty przez całe ferie.

"Prosimy rodziców, organizatorów wyjazdów, dyrektorów szkół, tych wszystkich, którzy chcieliby, aby autokar był skontrolowany przed wyjazdem, o kontakt z wojewódzkim inspektoratem transportu drogowego na kilka dni przed planowanym wyjazdem. Wtedy będziemy mogli dokładnie zaplanować sobie nasze działania" - powiedział Gajadhur.

Zapowiedział, że ITD będzie także prowadziła wyrywkowe kontrole autokarów na głównych szlakach komunikacyjnych. Sprawdzane będą m.in. układy: hamulcowy, wydechowy, kierowniczy, a także stan opon oraz światła pojazdu. "Chodzi o podstawowe elementy pojazdu, które mają wpływ na bezpieczeństwo" - powiedział Gajadhur.

Jak poinformował rzecznik, w 2013 r. inspektorzy ITD sprawdzili ponad 20 tys. autokarów turystycznych. Zatrzymali 1,2 tys. dowodów rejestracyjnych, nałożyli 3,2 tys. mandatów i ukarali ok. 700 przewoźników. W czasie ubiegłorocznych ferii zimowych na 1150 skontrolowanych autokarów przewożących dzieci, zatrzymano 62, w tym 15 pojazdów, które były w bardzo złym stanie technicznym, a 190 kierowców ukarano mandatami.

Insp. Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji sugerował, by organizatorzy wycieczek i rodzice we własnym zakresie kierowali autokary do stacji kontroli pojazdów na profesjonalne badania stanu technicznego. Koszt takiej operacji to niespełna 200 zł. W przypadku 30-osobowej wycieczki to kilka złotych na uczestnika. Za tę cenę rodzice będą mieli stuprocentową pewność, że autobus jest sprawny technicznie.
Konkolewski zaapelował też do rodziców, by w miarę możliwości zapewnili opiekę dzieciom, które nie wyjeżdżają na ferie z miejsca swojego zamieszkania. "W szkołach i domach kultury są organizowane ferie. Warto zapoznać się z rozkładem imprez, żeby dzieci pozostawały jak najdłużej pod opieką osób dorosłych" - powiedział policjant.
Policja zapowiada też wzmożone kontrole prędkości, stanu technicznego pojazdów i trzeźwości kierowców. Konkolewski podkreślił, że od 1 stycznia policja zatrzymała ponad 4 tys. nietrzeźwych kierowców.
Zgodnie z przepisami kierowca może dwa razy w tygodniu prowadzić przez 10 godzin, ale w pozostałe dni nie może w ciągu doby jechać dłużej niż 9 godzin. Po 4,5 godz. musi mieć przynajmniej 45-minutową przerwę. W tygodniu nie może przekroczyć łącznie 56 godzin jazdy.