Jak poinformował PAP w czwartek Sławomir Moćkun z grunwaldzkiego muzeum chodzi o zobrazowanie 15 historycznych scen opracowanych na podstawie najważniejszych historycznych źródeł. Są to "Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego księga X i XI 1406-1410" Jana Długosza oraz anonimowa relacja "Kronika konfliktu Władysława Króla Polskiego z Krzyżakami w Roku Pańskim 1410".

"Przebieg grunwaldzkiej wiktorii znany jest każdemu miłośnikowi historii. Co król Władysław II Jagiełło robił jednak na pobojowisku przez następne dni? Jakie podjął decyzje i wydał rozkazy? Jak postąpił z wziętymi do niewoli rycerzami? Zachęcamy uczestników konkursu, by zapoznali się z opracowanymi scenami i przedstawili je w formie prac plastycznych" - powiedział Sławomir Moćkun. Dodał, że szczegółowy opis scen można znaleźć na stronach internetowych muzeum.

W jednej z nich Jan Długosz opisuje jak 16 lipca 1410 roku król Jagiełło rozkazał wyszukać wśród poległych zwłoki mistrza pruskiego Ulryka, marszałka, komturów i pozostałych dostojników, po to "by je pochować z należytą czcią w kościele". Według kronikarza, gdy je odnaleziono, król nakazał owinąć je w czyste chusty i na wozie okrytym purpurą odesłał do Malborka, by je tam pochowano.

Organizatorzy podpowiadają także uczestnikom konkursu jak wyglądał polski król. Według Długosza był to "mężczyzna średniego wzrostu, o pociągłej i chudej twarzy, przy brodzie zwężonej, o małej, długiej i ostro zakończonej głowie, niemal całkiem łysej (...) o czarnych, małych, zawsze niespokojnych oczach, które bez przerwy w jakiś sposób rozbiegane poruszały się w swoich orbitach. Uszy miał długie, głos silny i mówił szybko, ciało szczupłe i zgrabne, szyję długą".

Prace plastyczne można nadsyłać do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem do 18 lutego 2013 roku; wernisaż wystawy i wręczenie nagród zwycięzcom odbędzie się 1 czerwca.(PAP)

ali/ ls/ mow/