W ten sposób łódzka uczelnia chce zachęcić najlepszych maturzystów z Łodzi i regionu do studiowania w jej murach.
Specjalne stypendia dla olimpijczyków ustanowił rektor uniwersytetu, a pieniądze na nie pochodzić będą ze środków własnych uczelni. Oferta adresowana jest do laureatów lub finalistów olimpiad przedmiotowych, którzy uprawnieni są do przyjęcia na studia z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego.
W ubiegłym roku na studiowanie na Uniwersytecie Łódzkim zdecydowało się ośmioro olimpijczyków, dwa lata temu - pięcioro.
"Do tej pory zapisywało się sporo olimpijczyków, ale ostatecznie tylko niewielu decydowało się na studiowanie na naszej uczelni. Pozostali wybierali inne, renomowane uczelnie w kraju i za granicą" - powiedział PAP rzecznik uniwersytetu Tomasz Boruszczak.

Władze uczelni postanowiły zachęcić olimpijczyków, ustanawiając specjalne stypendia rektorskie w wysokości 1000 zł miesięcznie już na pierwszym roku studiów. Będą je otrzymywać od października do czerwca. Stypendia naukowe (obecnie 310 zł) przyznawane są dopiero na drugim roku.
"Chcemy, żeby już na pierwszym roku odczuli oni to finansowe wsparcie, porównywalne ze stypendium ministerialnym na kierunkach zamawianych" - wyjaśnił Boruszczak. Nie ukrywał, że Uniwersytet Łódzkie w ten sposób chce dołączyć do tych uczelni, które już zabiegają o olimpijczyków poprzez np. zachęty mieszkaniowe czy stypendialne.
Jego zdaniem Uniwersytet Łódzki ma coraz lepsze warunki studiowania i bytowe - akademiki i nowe budynki wydziałów; osiąga też coraz lepszą pozycję jeśli chodzi o naukową i studencką wymianę międzynarodową.
"Teraz podejmujemy wszystkie możliwe kroki, aby w najbliższych latach wyraźnie zwiększyć także potencjał naukowy uczelni" - podkreślił rzecznik.(PAP)

szu/ hes/