Celem projektu edukacyjnego "Adwokat przydaje się w życiu" jest przedstawienie młodzieży, która niedługo wejdzie w dorosłe życie, podstawowych zagadnień prawnych i rozszerzenie wiedzy zdobytej na lekcjach.
Adwokaci i aplikanci adwokaccy z Izby Adwokackiej, która jest organizatorem projektu, poprowadzą zajęcia w czterech blokach tematycznych: prawo karne, prawo cywilne, prowadzenie działalności gospodarczej oraz wykonywanie zawodu i pozycja adwokata w polskim systemie sprawiedliwości. Pierwsza edycja zajęć na charakter pilotażowy, potrwa do końca 2016 r.
W piątek, w Liceum im. S. Żeromskiego porozumienie ws. projektu podpisali prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz i dziekan Izby Adwokackiej w Warszawie Paweł Rybiński. Przeprowadzona została dyskusja z młodzieżą. młodzi ludzie pytali m.in. o ochronę dóbr osobistych w internecie. Pierwsze zajęcia w szkołach mają ruszyć od poniedziałku.

Polscy uczniowie rozmawiali z astronautą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej>>

Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że cały czas trzeba budować i rozwijać świadomość prawną ze względu na obszerność przepisów prawnych z różnych dziedzin. Zajęcia w szkołach mają dać m.in. odpowiedź do kogo zwrócić się w różnych sytuacjach i pozwolić samemu rozwiązywać proste sprawy.
Rybiński dodał, że najważniejszym zadaniem zajęć jest nauczenie uczniów zadawania pytań.
"Podstawą jest to, żebyście rozumieli, o co pytać, dlatego, że system prawny jest nieprawdopodobnie skomplikowany i nieprawdopodobnie niespójny i nielogiczny. To, co my chcemy zrobić w trakcie tych zajęć, to dać wam klucze do tego systemu (...) chodzi o to, żebyście umieli poprawnie postawić pytanie, żebyście mieli podstawowe narzędzia do oceny systemu prawnego" - mówił do uczniów dziekan Izby Adwokackiej w Warszawie.
W programie pilotażowym weźmie udział 30 szkół, o przyjęciu do projektu decydowała kolejność zgłoszeń. Chęć udziału w projekcie wyraziło około 70 szkół. (PAP)

Dowiedz się więcej z książki
Elementy prawa. Podręcznik dla szkół ponadgimnazjalnych z ćwiczeniami
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł