Nowe turbiny GE trafią do miejsc, które wspólnie są określane jako Darłowskie Centrum Energetyczne – Faza 2. Firma dostarczyła już 32 turbiny wiatrowe dla pierwszej fazy projektu Darłowo - inwestycji w Wiekowicach, Jeżycach i Dobiesławiu - którego moc wynosi obecnie 80 MW.

Jak podkreśliło GE, projekt Darłowo Faza 2, na który składają się obiekty w Boryszewie, Krupach, Starym Jarosławiu i Nowym Jarosławiu, zwiększy łączną zainstalowaną moc wiatrową w gminie Darłowo do 175 MW. Inwestycję dla Invenergy Wind Europe LLC zrealizuje polska firma Enerco.

W planach jest już Darłowo Faza 3, który to projekt zakłada dwie kolejne inwestycje w Gorzycy i Pękaninie. Dzięki nim, łączna moc dziewięciu farm wiatrowych w gminie Darłowo wyniesie 250 MW.

"Darłowskie Centrum Energetyczne to wspaniały przykład tego, że Polska korzysta z ekonomicznych i ekologicznych korzyści, jakie dają zasoby energii wiatrowej" – powiedział prezes Invenergy Michael Polsky.

Dyrektor generalny GE ds. odnawialnych źródeł energii na teren Europy Stephan Ritter podkreślił z kolei, że w związku ze skalą przedsięwzięcia firma otworzy w Darłowie centrum serwisowe.

GE podało, że turbiny wiatrowe dla projektu Darłowo Faza 2 zostaną zmontowane w zakładach koncernu w Salzbergen w Niemczech, a komercyjna eksploatacja turbin rozpocznie się w czwartym kwartale 2012 r.

Invenergy i jej spółki zależne są developerami, właścicielami i operatorami dużych obiektów energetyki odnawialnej w Ameryce Północnej i Europie. Invenergy ma obecnie 6 600 MW zakontraktowanej mocy w projektach związanych z energią wiatru, słońca i termalną, będących w fazie budowy lub eksploatacji.(PAP)

wkr/ je/