Będzie to największy tego typu obiekt w województwie. Pływalnia powstała przy ul. Prószkowskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie kampusu Politechniki Opolskiej. Kompleks składa się z kilku basenów. Największy ma 50 metrów długości i w całości będzie wykorzystywany podczas zawodów pływackich. Na co dzień niecka będzie podzielona na dwa 25-metrowe baseny, mające łącznie 20 torów pływackich. Dodatkowo w kompleksie są także baseny rekreacyjno-rozgrzewkowe, w których są masaże wodne, sztuczna rzeka, wodospady. Kompleks mieści w sobie również basen solankowy, cztery sauny i jacuzzi. Na basenie będą też do dyspozycji bar oraz sala konferencyjna. Jednocześnie z pływalni będzie mogło korzystać 500 osób.

Przed obiektem jest parking, który może pomieścić 250 samochodów. Obecnie trwa usuwanie drobnych usterek budowlanych i dokonywane są odbiory parku. W grudniu br. ma on być oddany do użytku.

Cała inwestycja kosztowała 44 mln zł. 46 proc. tej kwoty pochodzi z dofinansowania przyznanego przez Ministerstwo Sportu. Inwestycję realizowała firma Energopol. Utrzymanie obiektu wymagać będzie dopłat. „Inwestycja nie będzie się bilansować. Liczymy, że z wpływu z biletów pozyskamy rocznie ok. 2 mln zł. W planach mamy również dofinansowywanie basenu na poziomie 1,5-2 mln zł rocznie” – powiedział PAP wiceprezydent Opola Krzysztof Kawałko.

Początkowo basen był budowany wspólnie przez miasto Opole oraz Politechnikę Opolską. Uczelnia nie otrzymała jednak dofinansowania i wycofała się z inwestycji. Budowę samodzielnie dokończył opolski ratusz, który teraz jest właścicielem całego obiektu.