Samorząd Gołdapi spodziewa się, że powstająca tam infrastruktura uzdrowiskowa - czyli tężnie, pijalnia wód, park uzdrowiskowy - przyciągnie turystów, nie tylko z kraju, ale także obwodu kaliningradzkiego. Właśnie zakończono budowę kompleksu uzdrowiskowego za 40 mln zł.

Wiceburmistrz Gołdapi Jacek Morzy poinformował, że ukończono ostatnią inwestycję budowaną w kompleksie uzdrowiskowym - tężnie solankowe. "Podczas odbioru technicznego wypróbowano działanie tężni, czyli skraplanie po gałązkach tarniny solanki pochodzącej z odwiertów głębinowych. Ze względu jednak na warunki pogodowe tężnie zaczną działać wiosną 2014 roku" - podkreślił.

Jak dodał gołdapskie tężnie są jedynymi w Polsce północnowschodniej. Do najbardziej znanych konstrukcji tego typu należą tężnie w Ciechocinku, a także Inowrocławiu, Rabce-Zdroju, Konstancinie-Jeziornie, Grudziądzu, Busku-Zdroju czy Sołonce.

Sekret leczniczego działania kryje się w konstrukcji tężni. Zbudowana jest ona z drewna iglastego, gałązek brzozowych i urządzeń do pompowania solanki. W pomieszczeniu, gdzie znajduje się tego typu konstrukcja, wytwarza się aerozol bogaty w całą gamę cennych mikroelementów: jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, sód.

Budowa tężni w Gołdapi kosztowała 5 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło 85 proc., 15 proc. stanowił wkład własny samorządu.

Gołdap, mająca od 13 lat status uzdrowiska, ma już pijalnię wód leczniczych zasilaną z ujęcia o głębokości ponad 600 metrów. Woda zawiera 0,63 proc. minerałów chlorkowo-sodowych i fluorkowych. Można nią leczyć zaburzenia czynności wydzielniczych żołądka, a także wątroby i trzustki. Mogą ją także pić osoby mające niedobory elektrolitów. Przeciwwskazaniem jest nadciśnienie tętnicze. Kuracjusze, turyści i mieszkańcy mogą skorzystać także z groty solnej i minitężni.

Wybudowano również park zdrojowy z promenadą, ścieżki rowerowe, spacerowe i konne. Odnowiono rynek w centrum miasta. Koszt budowy całej infrastruktury uzdrowiskowej to 40 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło 34 mln zł.

Miasto Gołdap, leżące przy polsko-rosyjskiej granicy, już kilkanaście lat temu postawiło na rozwój turystyki uzdrowiskowej. Oprócz kuracjuszy z kraju, chce gościć także turystów z obwodu kaliningradzkiego.